Передвиборча кампанія до органів місцевого самоврядування розпочалася до того часу, поки стали відомі правила, за якими будуть проводитися чергові місцеві вибори восени 2015 року.
Редакція knk.media вирішила проаналізувати основні правила політичної гри, під які доведеться підлаштовуватися політикам і виборцям, згідного оновленого Закону «Про місцеві вибори».
Одне з цих правил – парламентарі збільшили максимальний строк проведення виборчої компанії з 60 днів до 90 днів, а також збільшили кількість депутатів на місцях. Тобто кампанія на старті, закон дописують, своїх і перевірених людей партіям не вистачає. Ситуація в країні не найсприятливіша для проведення чесних і транспарентних виборів, однак підстав їх відміняти немає.
Ключові зміни, які виникають не стільки зі змісту закону, а є наслідком ситуації в країні – це неможливість проведення виборів на території, де проводиться АТО. Щодо адміністративно-територіальних одиниць прифронтової зони, рекомендації щодо можливості проведення там виборів будуть передані до ЦВК керівниками військово-цивільних адміністрацій.
Серед інших змін, які все ж залишаться в законі і впливатимуть на результат місцевих виборів – це прохідний бар’єр 5% для партій та прив’язка кандидатів до партії. Тобто якщо партія в певному окрузі не набере зазначений бар’єр, то навіть в разі перемоги кандидата від цієї партії, отримати мандат він не зможе.
У виборчому процесі не братиме участь Компартія, яка підпадає під положення закону про декомунізацію.
Серед непритаманних досі українській виборчій системі, процедура відкликання депутата (можливість дострокового припинення повноважень за рішенням вищого керівного органу політичної партії, обраного за виборчим списком депутатів місцевих рад, за народною ініціативою).
Тобто за громадською ініціативою, партія приймає рішення про відкликання депутата, і висуває йому заміну, якою буде наступний за черговістю кандидат у депутати від місцевої організації партії. Або якщо черговість для отримання депутатського мандата вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів. Таким чином, запроваджується імперативний мандат та прив’язка депутата до партії.
Інші процедурні моменти вказують на систему проведення виборів, яку політологи вже назвали гібридною. Зокрема, вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах. Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій з закріпленням кандидатів в територіальних виборчих округах.
Вибори міського голови (міст, кількість виборців у яких дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі. Тобто потрібно набрати 50%+1 голос. В іншому випадку передбачена можливість проведення другого туру. Вибори сільського, селищного, міського (міст, кількість виборців у яких є меншою ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі.
Вибори старости (по суті, голови сільради) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі. Виборчий бюлетень формується таким чином, що на ньому буде позначено прізвище кандидата і назва партії, від якої він висувається. Таким чином, відбуватиметься одночасне голосування за кандидата і за партію.
Водночас, поки правила гри на місцевих виборах не чітко зрозумілі, а партії і кандидати вже розпочали опосередковані кампанії, не варто забувати, що ця виборча система розрахована лише на два роки. Принаймні, про це свідчать положення законопроекту, поданого до Верховної Ради Президентом України та направленого парламентарями до Конституційного Суду України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», яким в рамках проведення децентралізації передбачені нові місцеві вибори у жовтні 2017 року. Очевидно, що до їх проведення буде прийматися інший закон про місцеві вибори, який мав би розширити місцеве самоврядування, а не звужувати його, як це відбудеться за умов проведення виборів за законом «Про місцеві вибори».
Ігор Тихолаз