Зільнити повинні кожного п’ятого працівника митниці.
Про це написав у своєму блозі на 112.ua заступник голови ДФС України Костянтин Лікарчук.
“От і сталося… Те, про що я говорив мало не з першого дня, коли очолив митний напрямок в Державній фіскальній службі, на жаль, відбувається зараз на наших очах. А говорив я, причому неодноразово і на різних рівнях – від високих кабінетів до зустрічей з громадськістю про неприпустимість послаблення митниці, яке неминуче спричинить послаблення кордонів, а відтак – безпеки держави в цілому.
Та маємо те, що маємо. Нині митники б‘ють на сполох: внаслідок останніх пертурбацій в керівництві ДФС на особовий склад української митниці може чекати суттєве скорочення. Відповідно до останніх розпоряджень, під такі скорочення можуть потрапити до 20% людей. Між тим, в останні місяці я багато спілкувався з головами територіальних митниць, і всі як один говорять про те, що їм не вистачає людей. Конкретно: особового складу, який має виконувати процедури пропуску на смугах руху.
Наведу трохи цифр, до того ж вони прості. Сьогодні на митниці працює 11029 чоловік. Для порівняння в податковій – 45482. Це лише 20 % від загальної чисельності територіальних органів ДФС. Безпосередня кількість посадовців, які здійснюють митні формальності (6 978 одиниць), практично дорівнює кількості посадових осіб податкових органів, які виконують виключно адміністративно-господарські функції (6 927 одиниць). Водночас, лише за найбільш скромними розрахунками з урахуванням навантажень митна система потребує не скорочень, а лише збільшення чисельності, щонайменше, на 4 485 одиниць, з яких 2 614 одиниць – безпосередньо підрозділів митниць, що здійснюють митні формальності.
Тим паче, що всеосяжних завдань щодо наповнення держбюджету для митників ніхто не скасовував, навпаки, на тлі скорочень ці навантаження лише збільшуються. Давайте поміркуємо, які наслідки це потягне?
Подальше зменшення штатної чисельності митниць призведе до зменшення кількості місць митного оформлення, наслідком чого стане, у першу чергу, створення некомфортних умов для суб’єктів господарювання та громадян (збільшення додаткових витрат на транспортні видатки, на логістику тощо) і, відповідно, – катастрофічне збільшення черг на пунктах пропуску та кількості скарг на роботу митниць.
А ще останні “новації” неминуче призведуть до краху усіх намічених позитивних перетворень. Скорочення особового складу просто унеможливить ефективне виконання митними органами визначених Митним кодексом України завдань. Серед них: захист прав інтелектуальної власності, здійснення експортного контролю, реалізація заходів нетарифного регулювання (у тому числі реалізація концепції “Електронна митниця” в контексті подання всіх документів дозвільного характеру в електронному вигляді), організація контролю за переміщенням товарів, аналіз попередньої інформації, що надходить від перевізників та інших державних органів тощо.
Фізичне послаблення митниці невідворотно потягне за собою зростання потоку контрабанди, позаяк за відсутності належної кількості співробітників на пунктах пропуску неможливо буде проконтролювати весь потік вантажу, що переміщується через кордон. В результаті, як до України, так і до країн ЄС може піти вал не лише підакцизного товару, а й зброї та наркотиків, що матиме не лише економічні, а й соціальні і навіть політичні наслідки.
Таким чином, передусім поставлено під загрозу виконання зобов’язань України в рамках реалізації заходів, пов’язаних із Угодою про асоціацію України та ЄС. Адже послаблення митниці унеможливить нормальну організацію та здійснення спільного митного контролю у пунктах пропуску на кордоні з країнами. Що вже й говорити про наміри створити поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі, передбачену Угодою, яка має запрацювати вже з 1-го січня 2016-го року? На жаль, ініціатори останніх “перетворень” керуються якимись власними міркуваннями, начисто забуваючи про інтереси і майбутнє держави Україна”, – написав К.Лікарчук.