Вулиці Берегівська об’їзна та Пряшівська у Мукачеві вже не один рік потребують ремонту.
Ями подекуди сягають 30 см у глибину, та поки що тут змогли зробити лише аварійний ремонт дороги. Капітального ж можна чекати лише після проведення тендеру. За ініціативи патрульної поліції Закарпатської області була організована робоча виїзна нарада у зв’язку із незадовільним утриманням об’їзних. Запросили представників служби автомобільних доріг, облавтодору, органів місцевого самоврядування, Мукачівської міської ради та управління ДСНС.
Проїхали не одну сотню кілометрів, а застрягли в Мукачеві, на об’їзній. Ці водії в біді один одного не залишили. Авто забуксувало просто на центральній дорозі. Водій каже, виїхати з дорожньої пастки без сторонньої допомоги не зміг би.
Ями на Пряшівській об’їзній зараз схожі на справжні котловани. Там, де сніг розтанув, утворились величезні озера, глибину яких водії перевіряють колесами своїх авто.
Схожа ситуація і на Берегівській об’їзній. Тут ями трохи менші, однак так само автівки змушені виїжджати на зустрічну, щоб об’їхати вибоїну.
Ще одна проблемна ділянка – на перехресті з вулицею Ілони Зріні, шлях до мосту вкритий ямами. Через це тут утворюються постійні затори.
У зв’язку із проблемним станом об’їзних доріг на вулиці Берегівській об’їзній відбулася виїзна нарада, ініційована Управлінням патрульної поліції Закарпаття Під час обговорень були присутні представники місцевої влади, представники Мукачівської РДА, Служби автомобільних доріг, замовник «БудКомплектТорг», керівництво патрульної поліції, відділ безпеки дорожнього руху, представники Головного управління Національної поліції. Оскільки навіть ямковий ремонт за таких погодних умов тут зробити не можна, провели аварійне латання доріг.
З початку року до патрульної поліції вже десятки разів зверталися по допомогу. Скаржаться і мешканці міста, оскільки бачать, що фури можуть їздити навіть містом, намагаючись оминути об’їзні.
Ця дорога потребує ремонту вже не один рік. Як стало відомо під час зустрічі, наразі капітального ремонту цієї ділянки можна чекати лише після проведення тендеру.
Серед причин жахливого стану Берегівської та Пряшівської об’їзних – несвоєчасні ремонти, вважає заступник Мукачівського міського голови Едуард Барчій.
Ще однією причиною руйнування дороги у «Будкомплектторзі» вважають неможливість дорожнього покриття витримати розраховане навантаження, оскільки цією ділянкою їздять і великогабаритні автомобілі.
Як відомо, за неналежне утримання дороги патрульні склали адмінматеріали на облавтодор та наклали штраф у розмірі 1020 гривень.
В області кажуть, Берегівська об’їзна – дорога державного значення, кошти на її ремонт повинна виділяти держава. Тим часом на деякі ділянки вже виготовлені проектно-кошторисні документації, і щойно дозволять погодні умови, ремонт відновлять.
За словами голови ОДА, 2018 рік був дуже продуктивним у плані вирішення дорожніх ремонтів, і щойно дозволить погода, дорожники приступлять до робіт з ремонту та відновлення автошляхів області. Питання Пряшівської об’їзної обіцяють теж вирішувати, як тільки дозволить погода, адже її стан – насправді критичний.
До прикладу, проблему ремонту об’їзної у Києві пропонують вирішити наступним чином. Мер столиці вкотре звернувся до влади Київської області передати на баланс міста ті ділянки Великої Окружної, які обслуговує обласний автодор і які перебувають сьогодні у жахливому стані. Місто, за словами Віталія Кличка, готове відремонтувати і ці проблемні ділянки, попри те, що ця дорога теж не на балансі міста Київ.
Однак, якщо голова асоціації міських голів України власними прикладом показує, що можна ремонтувати у співфінансуванні дороги, то Мукачівська ж міська влада готова допомагати у фінансуванні, якщо з’являться «додаткові кошти», оскільки бюджет міста вже затверджений.
Тим часом, нагадаємо, у Мукачеві є кошти на проекти, до яких у жителів міста чимало запитань, а також значні суми місто зберігає на депозитах. Тоді виникає логічне питання: чому фінанси не можна розподілити так, аби їх використання було раціональним і правильним?
Як зазначили у департаменті утримання мережі автодоріг, ще у липні 2018 року, рішенням сесії було підтвердження звернення області до «Укравтодору», щоб Пряшівську об’їзну забрали на баланс держави, адже важковагові машини постійно її розбивають, і державне фінансування могло б врятувати ситуацію. Відповіді від Міністерства інфраструктури досі нема. Тож хто виграє тендер на ремонт об’їзних і чи долучиться міська влада до фінансування – покаже час.
(для перегляду відео в мобільній версії ukr.net – перейдіть на сайт, клацнувши на заголовок матеріалу)