Селище Ясіня – одне з небагатьох на Закарпатті, де успішно діє пункт прийому вторсировини.
Здати скло, поліетилен, пластик, папір може кожен житель Ясінянської долини, і таких тут чимало. Хтось каже, що пункти прийому вторсировини – це відлуння СРСР, однак інакше думають люди, які бачили гори сміття, які українські річки несуть в Європу.
Наразі для багатьох жителів Закарпаття є нормою викинути сміття, де доведеться: річка чи узбіччя дороги – неважливо, аби позбутися. Деякі з тих, кого вдалося зловити «на гарячому», виправдовуються: відходи нікуди дівати, буцім в населеному пункті не налагоджений централізований вивіз побутових відходів. Однак суті це не змінює. Наші гори і річки поступово перетворюють на смітники, спроби хоч якось покращити ситуацію роблять відчайдухи, які усвідомлюють наслідки таких дій і яким не байдуже на майбутнє своїх дітей. Бейла Франц каже, що якраз це і спонукало його відкрити пункт прийому вторсировини в Ясінях.
Картон чимало краян воліють спалювати, і дарма: зокрема, клей при згоранні несприятливо впливає на здоров’я, натомість його можна спакувати і принести на переробку. Папір – це пів біди, а от пластик і поліетилен – це справжня чума останніх десятиліть. Одноразові пакети, пляшки з-під води чи інших напоїв, тара від миючих матеріалів – цей непотріб, вивезений на полігон, розкладається сотні років. Однак, якщо до справи підійти грамотно, користь з нього можлива. Пляшки сортують за кольором, далі – під прес, потім вже спресований тюк везуть на завод, який бере сировину в обробку. Важливо дотримуватися принципу поділу пластику, оскільки кожна пляшка може бути виготовлена з іншого виду.
Найлегше зі склом. Пляшки сортують також за кольором і відсилають на завод, де їх виготовляють. Пошкоджені б’ють на скло і вже в такому вигляді відправляють на переробку. Однак є проблема з тим, куди відправляти.
Додамо, що тверді побутові відходи приймають не лише від жителів Ясіня: пункт обслуговує також села Лазещина і Чорна Тиса. За здане сміття передбачена і винагорода. Можливо, незначна, але якщо подумати, наскільки гострою є проблема зі сміттям у нашому регіоні, стає приємно долучатися до її зменшення. Навчити жителів Ясінянської долини сортувати сміття виявилося неважко, запевнив Бейла Франц.
До речі, невдовзі подібний пункт прийому мають відкрити і в Рахові.