На базі Закарпатського регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою” відбувся вебінар, який був присвячений формуванню спроможної освітньої мережі в територіальних громадах.
Про це інформує Закарпатський РО.
Учасниками заходу стали десятки представників органів управління освітою та керівники навчальних закладів громад Закарпатської та Рівненської областей.
Керівник Закарпатського РО Микола Сюсько у вітальному слові зауважив, що представники громад разом з експертами зібралися, аби обговорити актуальні питання та ефективні підходи формування спроможної освітньої мережі в територіальних громадах.
Радниця з реформування освіти «U-LEAD з Європою» повідомила, що у фокусі Програми серед іншого – підтримка та реформування галузі освіти та створення її спроможної мережі. Адже, формування спроможної мережі – це не лише оптимізація, як вважає частина освітян, але й покращення якості освіти, а на це громада може впливати. Також йдеться і про співпрацю між надавачами освітніх послуг.
“Потрібно уявити як буде виглядати спроможна освітня мережа у вашій громаді, а не відтворювати старий алгоритм. Потрібно вносити щось нове та прогресивне”, – зауважила радниця.
Детальніше про стратегічні питання формування спроможної освітньої мережі у тергромадах розповів експерт з освіти Програми «U-LEAD з Європою» Сергій Дятленко. Він пояснив, що освіта та добробут корелюються, адже згідно з дослідженням Інституту демографії та соціальних досліджень, стійкішими до життєвих випробувань є ті родини, де їхні члени мають вищу освіту.
Експерт додав, що серед факторів, які впливають на рівень освіти – це родинне виховання, середовище, соціально-економічний статус та освітній (навчальний) процес. За словами Сергія Дятленка, графік економіста Джеймса Гекмана свідчить про те, що чимало знань закладається у дітях саме у дошкільний період, тому громад слід звернути увагу на розвиток дитячих садочків на їхніх територіях. Адже, у дитинстві у мозку формується чимало нейронних зв’язків, тому цим потрібно скористатися.
У шкільний період важливими є різноманітні спортивні та творчі активності, чим більше діти у них залучені, тим їхні показники в освіті є вищими. Позитивно впливає на успішність учнів роль бібліотек та читання в родині. Проте, не варто сварити дітей за користування гаджетами, адже за допомогою них вони теж сприймають інформацію.
“Освіта – це відбиток стану справ у громаді”, – підкресли експерт.
Експертка з освіти Програми «U-LEAD з Європою» Алевтина Седюченко у своєму виступі зазначила, що потрібно створювати у громаді центри професійного розвитку вчителів, проте не варто перетворювати їх на реінкарнацію методичного кабінету. Центри профрозвитку вчителів сприяють швидкості та гнучкості ухвалення рішень в громаді, причому вони не обтяжені зайвою бюрократією.
Також обговорили мережу закладів загальної середньої освіти та управління нею та практичний досвід формування спроможної освітньої мережі.
Зауважимо, що протягом року Програми “U-LEAD з Європою” провела для громад з усієї України уже 48 семінарів, які були присвячені освітнім питанням.
Довідково:
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.