У 2017 році під час рейду управління Держпраці було викрито 52 випадки нелегального працевлаштування, у 2018-му — 470.
Найбільше неоформлених працівників зафіксували в Ужгороді, Тячівському та Берегівському районах області. Про це під час прямого телеефіру “Теми дня” на UA: ЗАКАРПАТТЯ повідомив перший заступник начальника управління Держпраці в Закарпатській області Василь Грицик.
Також посадовець розповів подробиці недавнього рейду інспекторів управління Держпраці, який провели 15 січня у Великоберезнянському районі Закарпаття. Перевірили 12 суб’єктів господарювання (готелі та гірськолижний курорт). Там проводили інформаційно-роз’яснювальну роботу.
«Значна чисельність приватних підприємців, а також керівників підприємств, нехтували законодавством: було виявлено неоформлених працівників, — заявив Василь Грицик. — Вже вчора (15 січня — Авт.) і сьогодні 2 суб’єкти господарювання оформили по одному найманому працівнику. Керівництво гірськолижного курорту, де до вчора працювали тільки троє найманих працівники, офіційно уклало трудові угоди ще з 4-ма особами».
Після проведення роз’яснювальної роботи з роботодавцями-порушниками, управління Держпраці моніторить стан оформлення трудових відносин. Штраф за одну неофіційно працевлаштовану людину складає 125 тис грн. У 2018-му році на суб’єктів господарювання було накладено суму у розмірі 49 млн грн.
«У разі наявності якої-небудь інформації і правових підстав, що передбачені постановою Кабміну № 295 від 17 квітня 2017 року, якою затверджено порядок здійснення державного нагляду за додержання законодавства про працю. Ми будемо миттєво реагувати на такі факти, тоді вже, без пояснень, інспектор праці, який здійснює перевірку, зафіксує працівників без оформлення трудового договору, — розповідає перший заступник начальника управління Держпраці в Закарпатській області Василь Грицик. — В такому разі суб’єкт господарювання, незалежно від того чи він оформить цього працівника за трудовим договором в той же день чи відмовиться підписувати акт, буде притягнений до адміністративної відповідальності. Роботодавець має право протягом місяця після винесенення постанови заплатити штраф».
Василь Грицик розповів, коли на роботодавця очікує кримінальна відповідальність: «Це 172,175 стаття Кримінального кодексу України. Стаття 172 – грубе порушення законодавства про працю, а 175 – це порушення строків виплати заробітної плати».
(для перегляду відео в мобільній версії ukr.net – перейдіть на сайт, клацнувши на заголовок матеріалу)