Сійярто розповів полякам про «неприйнятну кампанію» проти угорців на Закарпатті та лицемірство Заходу

Польська щоденна газета Dziennik Gazeta Prawna опублікувала інтерв’ю з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сsйярто (Péter Szijjártó), який вважає, що роздача угорських паспортів жителям Закарпаття не суперечить європейським стандартам, при тому, що Угорщина не збирається змінювати свої кордони.

 
«Подвійне громадянство – загальноєвропейське явище. Цей інструмент нормально використовується практично в кожному куточку ЄС. В Угорщині існують чіткі законодавчі норми щодо надання громадянства людям, що живуть за межами її території. Надання громадянства закарпатським угорцям не порушує ні європейські норми, ні угорське, ні українське законодавства.

Угорщина проводить ту ж політику щодо Румунії або Сербії, і в цих країнах ніхто не бачить в цьому проблеми і не виступає проти видачі паспортів представникам угорської меншини », – розповів Петер Сійярто полякам.

Він упевнений, що події останніх місяців на Україні – це «кампанія проти нацменшини, націлена на розпалювання ненависті по відношенню до угорців».

«Я нагадаю, що офіс Товариства угорської культури на Закарпатті, розташований в Ужгороді, вже двічі зазнавав нападів невідомих зловмисників, в результаті будівля згоріла. Знайшлися люди, які просто вирішили спалити будівлю Товариства. І ви знаєте, що насправді обурливо? Той факт, що в Європі ніхто не сказав жодного слова з приводу цієї події, нібито ситуація, коли хтось приходить і підриває офіс організації національної меншини, абсолютно нормальна. Уявіть собі, з якими заявами виступили б європейські інститути, якби щось подібне сталося з організацією національної меншини в Польщі або Угорщині!»- зазначив міністр.

Сійярто піддав критиці і ідею перенесення української військової бази з закарпатського Мукачева в Берегово, хоча на Україні і запевняють, що це підвищить рівень безпеки в регіоні: «Ці дії не здаються мені розумними. Якщо українське керівництво хоче зав’язати тісну співпрацю з НАТО, виникає питання, навіщо тоді воно переводить армію до кордону країни-члена альянсу? Втім, в НАТО входять всі країни, з якими межує Закарпаття (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія). Якщо Київ хоче зблизитися з НАТО, навіщо йому збільшувати кількість військових в регіоні? Ми цього просто не розуміємо ».

Кореспондент видання Збігнєв Парафяновіч (Zbigniew Parafianowicz) нагадав міністру, як після парламентських виборів в Угорщині уряд Віктора Орбана направило Києву меморандум, в якому дослівно говорилося наступне: «Україна – не відбулася, як держава, та не здатна виконувати свої міжнародні зобов’язання».

«Сьогодні чим далі від Києва, тим меншим впливом на ситуацію в тому чи іншому регіоні має центральна влада, – пояснив Сійярто. – Ми ж зацікавлені в добросусідських відносинах з сильною демократичною Україною, яка виконує свої міжнародні зобов’язання і вважає національні меншини, в тому числі угорську, важливим ресурсом. На Україні живе 150 тисяч угорців, вони теж зацікавлені в тому, щоб вона була сильною країною, що розвивається».

Він заявив, що «Угорщина, незважаючи на нападки української сторони, діє великодушно і підтримує Україну в самих різних сферах. Ми запропонували їй кредит в розмірі 50 мільйонів доларів на будівництво нових доріг. Щороку угорський уряд оплачує навчання у вищих навчальних закладах 100 українських студентів, ми запрошуємо до себе на канікули українських дітей, чиї батьки постраждали в боях на сході України. Для 37 отримавших поранення українських військових ми підготували програми лікування та реабілітації. З 2013 року на Україну йдуть поставки газу через угорську територію. Ми надаємо українцям всіляку допомогу, щоб їх держава була сильною ».

А що у відповідь? Верховна рада прийняла закон про освіту, який позбавляє угорців права здобувати освіту рідною мовою. Зараз йде робота над новою законодавчою ініціативою, покликаної скоротити використання регіональних мов. У підсумку представники національних меншин не зможуть користуватися ними в державних установах, у сфері культури та ЗМІ. А сайт «Миротворець» публікує списки людей, які отримали угорські паспорти. «Все це змушує нас зробити висновок, що проти угорців розв’язана неприйнятна кампанія. Ми розуміємо, що на Україні наближаються президентські вибори. Рейтинг у нинішнього глави держави досить низький, так що він намагається забезпечити собі додаткову підтримку», – робить висновок керівник угорського МЗС. При цьому Сійярто підкреслює: «Ми поважаємо суверенітет і територіальну цілісність України. Люди, які отримують там угорські паспорти, – лояльні українські громадяни».

Що стосується перспектив розморожування співпраці в рамках Комісії Україна-НАТО, він запевнив, що це залежить виключно від Києва: «Україна, будучи державою, що прагне зав’язати тісну співпрацю з Північноатлантичним альянсом, щорічно надає так званий план дій.

У цьому документі йдеться про те, що вона зобов’язується посилити захист прав меншин. Зараз українці не тільки цього не роблять, але і порушують ті права, якими національні володіють. Отже, вони порушують свої зобов’язання щодо НАТО, і лише від них самих залежить, чи зможуть вони продовжувати співпрацю в рамках Комісії. Ми сподіваємося, що Київ прийме відповідні рішення і почне слідувати плану дій».

Глава угорського МЗС відповів і на питання з приводу санкцій відносно Росії. «Ми ніколи не намагалися піти в цьому питанні проти єдиної європейського думки, і не збираємося цього робити. Але я хочу вам сказати, що Захід Європи демонструє неймовірне лицемірство. На першому плані ми бачимо словесну війну: представники Заходу критикують Росію. При цьому, якщо копнути глибше, можна виявити масштабні бізнес-проекти і втілювані в життя ініціативи. Якщо Західна Європа будує чергову гілку газопроводу «Північний потік», то чому Центральна Європа не може скористатися додатковим джерелом поставок енергоносіїв? Мене вже втомили розмови про Угорщину як про основного партнера Москви в ЄС. Це брехня. Захід на заздрість нам підтримує тісні відносини з Росією, його бізнес процвітає. Вони заробляють величезні гроші, а звинувачення (власне, невідомо в чому) чуємо ми. Це не чесно”.

«Вступивши в ЄС, ми стали частиною європейського ринку, на якому західні компанії змогли отримати величезний дохід. 70% коштів, що виділяються повертається на захід Європи. Від інтеграції виграли не ми одні, західній частині нашого континенту вступ нашого регіону в ЄС теж було вигідно », – нагадав на закінчення інтерв’ю Петер Сійярто.

Відправ другу:
Залишіть коментар