Мало хто знає, що лампочки LED винайшов науковець з закарпатським корінням Нік Голоняк.
Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в освітленні й практично витіснили лампи розжарювання з нашого життя.
Може здатися, що LED-технологія зовсім недавно вийшла з наукових лабораторій, та насправді їй вже більше 50-ти років.
Син українських емігрантів із Закарпаття Нік Голоняк у юності не надто цікавився наукою. Навіщо вчитись, якщо одразу можна заробляти гроші: він вирішив працювати на залізниці.
Одного разу робоча зміна затягнулася аж на 30 годин, тож хлопець вирішив, що таки краще інвестувати всі свої заощадження в навчання.
Нік здобув освіту в Іллінойському університеті, після цього його прийняли у дослідницьку лабораторію General Electric. Засновником цієї компанії був Томас Едісон, який винайшов розжарювальну лампу. Голоняку знадобилося зовсім небагато часу, щоб представити людству нове джерело світла.
На той час його співробітникам вже вдалося розробити лазер, який випромінював невидиме інфрачервоне світло. Та Ніку цього було мало. П’ять років він шукав правильний сплав кількох напівпровідників.
У жовтні 1962 року йому нарешті це вдалось: через електричний струм, який пропустили крізь сплав, у темній лабораторії спалахнув червоний промінь. Це був перший у світі світлодіод.
Вже тоді науковці зрозуміли, що такі лампочки служитимуть в десятки разів довше, ніж звичайні, а також витрачатимуть значно менше енергії.
Керівництво General Electric одразу запустило масове виробництво лампочок LED. Вартість сплаву у світлодіодах була чималою, тому й сама лампа коштувала 260 доларів.
Першими винахід оцінили в електронній корпорації IBM й у 1964 році застосували новинку в комп’ютерних платах. Починаючи з 1970-х років лампочки LED почали використовувати у цифрових годинниках, а наприкінці 1980-х й у світлофорах та автомобільних фарах.
“Батько світлодіодів” радів стрімкому поширенню свого винаходу, та єдине, що його засмучувало – лампи Едісона й далі мали попит.
Про те, як LED-лампи змогли набути світової популярності – дивіться у програмі: