Минулого четверга на зустрічі міського голови Ужгорода Віктора Погорєлова і голів обласної адміністрації та обласної ради Василя Губаля та Володимира Чубірка, прозвучала інформація, щоПогорєлов не буде продовжувати контракт із директором Водоканалу міста Юрієм Омельяненком.
Ніяких кроків ні по зниженню тарифу на водопостачання та водовідведення, ні щодо цілодобового забезпечення водою директор Водоканалу робити не хоче.
На вимогу активістів розпорядженням міського голови створено комісію, яка має розібратися, наскільки обґрунтований тариф на водопостачання та водовідведення в Ужгороді. Проте члени комісії так і не можуть отримати всі документи, які потрібно аналізувати.
Омельяненко, який керує Водоканалом вже більше 10 років, ніяк не хоче ані прозоро й ефективно працювати на розвиток, ані звільнити посаду. Влітку рішення про його звільнення на вимогу протестуючих ужгородців прийняли на сесії міськради, проте він так і залишився на місці. А щоб зараз втриматися в кріслі, стало відомо 7dniv.info, збирається підняти працівників на свій захист, залякуючи, мовляв, якщо його «підуть» то всі втратять роботу.
У чому «клубок» проблем із тим що води в Ужгороді цілодобово нема, а та що є – дорога і неякісна, 7dniv.info запитав громадських активістів, які ще з літа вимагають кардинальної зміни цієї ситуації.
Активіст Іван Данацко каже, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не дала роз’яснень, чому для Ужгорода саме така ціна – майже 12 гривень, не дала зробити детальну перевірку тарифу, чи входить туди 20% ПДВ, чи його, може, заклали двічі.
Роботу директора КП «Водоканал» оцінює «на трієчку», а з часу, відколи в Ужгороді триває «тарифна війна», із зустрічей з керівництвом підприємства, акцій протесту, сесії міськради зробив висновок, що тих близько 400 людей, які працюють у Водоканалі, бояться, тому їх піднімають на захист директора Юрія Омельяненка, щоб тільки його не чіпали.
За словами члена правління ГО “Самодопомога Закарпаття”, екс-заступника міського голови, доктора економічних наук, викладача УжНУ Володимира Химинця,жодна громадська організація, ніхто з активістів, так і отримав від Водоканалу в повному обсязі реальні цифри, які зараз заклали у розрахунки тарифу на воду в Ужгороді.
Певні дані представники “Самодопомоги» одержали лише від Нацкомісії в Києві, за якими наш Водоканал нібито реалізує 7,5 мільйонів кубометрів води, тоді як він “піднімає” тільки з Минайського водозабору — без каналу — 15 мільйонів кубів, так вказано і в паспорті підприємства.
«Куди дівається половина води? Відповідь відома — витікає через зношені труби, “губиться” на шляху до кранів ужгородців. Однак це не проблема споживачів, вони не повинні платити за воду, яка до них не доходить», — переконаний Володимир Химинець.
Активісти звернулися до адміністративного суду з вимогою зобов’язати надати документи, всі дані, які впливають на формування тарифу і суд задовольнив цю вимогу, однак на рішення адміністративного суду подали апеляцію, яка буде розглядатися незабаром у Львові.
«За розпорядженням міського голови Віктора Погорєлова створено комісію (голова Іван Волошин), яка має нарешті розібратися з тарифами, але й там поки не можемо отримати документи. Наприклад, голові Громадської Ради Ужгорода Олександру Пересоляку кажуть, що в нього якісь борги за воду і, мовляв, іди плати. Але ж у цьому випадку йдеться не про фізичну особу, це керівник Громадської ради Ужгорода!», — пояснює Химинець.
А Олександр Пересоляк розповів, що в січні у Києві відбудеться наступне судове засідання за позовом про оскарження тарифів на водопостачання та водовідведення, які почали діяти в Ужгороді з 1 липня. Позов подано фізичною особою, коли буде результат — наразі не відомо.
Голова Громадської ради Ужгорода теж наголошує на неефективності роботи Водоканалу, зношеності мереж, непрозорості показників діяльності. Все це, на його думку, залежить і від керівника підприємства, і від депутатів міськради, які «приймають то одне, то інше, а треба змінювати систему, яка є корупційною».
Керівник ГО «Люстраційна комісія Закарпатської області» В’ячеслав Харченко, як завжди, категоричний – при Щадею нічого не можна було добитися, чого такий тариф сформували, і зараз не дають це зробити. А раз не дають – значить точно щось нечисто!
Вікторія Слюсаренко, член Громадської Ради Ужгорода, кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку і аудиту УжНУ, яка предметно вивчала фінансово-економічну діяльність Водоканалу, основними причинами того, що вода неякісна і дорога називає наступні.
Водоканал нічого не робить, щоб їхня діяльність була ефективною і прибутковою. Тільки в 2013-му році вперше склали інвестиційний план, доти навіть цього не було. Останні років 3-5 років закладаються однакові показники реалізації води, що не відображає нових споживачів, хоча багато об’єктів вводилося в експлуатацію, тобто підключали до води і населення, і підприємців.
Невідомо, куди і скільки грошей іде за послуги, які надають крім водопостачання і водовідведення. Погано ведеться позовна робота з боржниками. Борги тільки ростуть і ростуть.
За аналізом Вікторії, роздутий штат Водоканалу. При цьому, посилаючись на нібито вимоги закону про персональні дані, не дають активістам інформацію, які зарплати у працівників, хоча, зрозуміло, що вони вимагають не за прізвищами, а за посадами штатного розпису. Тоді як зарплата складає близько 47% у тарифі, тобто суттєво впливає на те, скільки ужгородцям коштує вода. Чи не половина видобутої води «кудись щезає».
Слюсаренко вважає, що проблема і в керівнику Водоканалу, і в тому, що треба було ще кілька років тому обговорювати проблему роботи підприємства більш широко – з фахівцями, громадськістю, керівниками області, добиватися результату, а також широко залучати донорські організації. За її словами, активісти зараз знайшли організацію, яка розгляне можливість забезпечити фінансування, якщо буде готовий проект.
Усі, до кого звернувся по коментар 7dniv.info, одностайні: зміни треба починати і негайно. Очевидно, що з цим керівником, який вріс у систему, це не реально, тому це хоч і перший із багатьох необхідних, але принциповий крок.