Переможцем сьомого рейтингу «ТОП–10 лобістів України у світі – 2014» стала Президент Литви Даля Грібаускайте.
Результати щорічного експертного опитування Інституту світової політики були презентовані сьогодні (29 січня) в Інституті світової політики.
«Срібло» у колишнього Міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта, а «бронза» – у сенатора-республіканця Джона МакКейна. На четвертому місці – американський історик, професор Єльського університету Тімоті Снайдер, на п’ятому – єдиний українець, який потрапив до рейтингу, – Президент Петро Порошенко, на шостому – Канцлер ФРН Ангела Меркель, сьоме – у засновника фундації «Відкрите суспільство» Джорджа Сороса, восьме – у Віце-президента США Джозефа Байдена, дев’яте – у сенатора-демократа Роберта Менендеса, десяте – у Прем’єр-міністра Канади Стівена Гарпера.
«Рейтинг за 2014 рік – унікальний. Вісім з десяти імен, які присутні у цьогорічній десятці, фігурують в ній вперше (серед двох, які втримались з попередніх рейтингів — лише Даля Грібаускайте та Карл Більдт). Крім того, вперше до рейтингу не ввійшло жодного представника традиційного лобіста України за кордоном — Польщі. Натомість, увійшло чимало представників Сполучених Штатів», – розповіла директор Інституту Альона Гетьманчук, презентуючи результати опитування.
Як відзначили в Інституті світової політики, формальні критерії оцінювання залишились незмінними: постійне залучення до української тематики на міжнародному рівні, промотування України з міжнародних трибун та сприяння європейській інтеграції. Однак, зважаючи на анексію Криму та війну Росії проти України на Донбасі, з’явився ще один неформальний критерій — публічне відстоювання позицій України на міжнародній арені в дипломатичній, інформаційній та інтелектуальній війні, ініційованій Росією.
Участь в опитуванні взяло 45 українських і закордонних експертів.
Лідером рейтингів за 2013 та 2008 роки був Президент Республіки Польща (1995-2005) Алєксандр Кваснєвські, за 2012 рік – Президент Республіки Польща Броніслав Коморовські, за 2011 – комісар Європейської Комісії з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле, за 2010 – український меценат Віктор Пінчук, а за 2009 – брати Володимир та Віталій Клички.