Найбільшими боржниками за послугу з розподілу газу на Закарпатті є побутові споживачі, тобто населення. Станом на 1 вересня борг цієї категорії становить 61 млн грн. У той же час АТ «Закарпатгаз» має свої борги перед надавачами послуг. Найбільшим з них є ТОВ «Оператор ГТС України», борг Закарпатгазу перед яким становить 29,3 млн грн.
На рівень боргів та розрахунки з оператором ГТС вплинули складна економічна ситуація та мораторій на застосування штрафних санкцій до боржників, введений урядом через пандемію коронавірусу, — пояснюють в Закарпатгазі. Та при цьому підприємство намагається максимально розраховуватися перед оператором ГТС. Про це свідчить різниця у сумах наведених прикладів: між боргом населення перед АТ «Закарпатгаз» і, відповідно, товариства перед оператором ГТС.
«Якщо проаналізувати ці цифри, чітко видно, що споживачі винні нам в рази більше, ніж ми винні Оператору ГТС. У першому півріччі підприємству дуже складно було збирати кошти за послугу з розподілу. Частина споживачів помилково вважали, що уряд дозволив їм взагалі не сплачувати. Вони не розібралися, що йдеться лише про мораторій на нарахування пені, штрафів та відключення за борги. Однак, заборони на стягнення боргу у судовому порядку — немає»,— зазначила фінансовий директор АТ «Закарпатгаз» Наталія Дорохіна.
Кошти, сплачені споживачами за розподіл (доставку) газу, витрачаються на підтримання належного тиску у мережі, роботу аварійно-диспетчерської служби, ремонт та заміну газопроводів, повірку лічильників, обслуговування старих та встановлення нових газорозподільчих пунктів (ШГРП), сервісне обслуговування клієнтів тощо.
Наразі товариство було вимушено подати в суд на споживачів, борг за послугу з розподілу яких перевищує 2000 грн.
«Ми вдячні тим споживачам, які сплачують за розподіл. Завдяки цим людям підприємство має змогу утримувати газові мережі, виконувати аварійні роботи, закуповувати необхідні матеріали тощо. Але це — критична ситуація, адже коштів вистачає, аби лише закривати найнеобхідніше. Невчасні розрахунки ставлять під загрозу безперебійне та безпечне газопостачання всієї області. Тому ми змушені вдаватися до таких непопулярних методів “, — прокоментувала комерційний директор АТ “Закарпатгаз” Юлія Соколова.
Примусове стягнення боргів у судовому порядку призведе до додаткових фінансових витрат, адже споживач повинен буде сплатити судовий збір, а також оплатити правничу допомогу. Таким чином, у більшості випадків сума додаткових витрат перевищить суму, яку споживачеві слід сплатити за послугу з розподілу (доставки) газу. Але й це не усі втрати, які можуть чекати на неплатника. Відповідно до Закону «Про виконавче провадження» суд може накласти арешт на майно і заборонити йому виїзд закордон.
Понад 28 тис споживачів газу в Закарпатті жодного разу не сплатили за послугу з розподілу. Сумарний борг цих людей становить 13 млн грн.
За місяць до опалювального періоду АТ “Закарпатгаз” закликає клієнтів не допускати нарощування боргів та вчасно розраховуючись за надані послуги, адже від цього залежить надійність газопостачання та розрахунки з Оператором ГТС.
Пресслужба АТ «Закарпатгаз»