У Павшині Мукачівського району відбулися збори села. Одне з питань, яке обговорювали найбільше – питання розвитку села, та скільки населений пункт втратив через рішення реєстратора, яким землі Павшина передали Мукачеву.
Вже кілька років справи знаходяться у судових інстанціях. Порядок денний зборів змінили, розпочали з одного з найбільш резонансних питань – земель аеропорту.
Нормативною підставою для переходу права власності на земельну ділянку Мукачівська міська рада вважає ч.3 розділу ІІ Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», в якому зазначено, що землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються земельні ділянки на яких розташовані будівлі, споруди, інші об’єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади.
Цю норму закону юристи вважають правовою колізією, оскільки покликана розмежувати земельні ділянки державної та комунальної власності, а не відбирати у територіальних громад право власності рейдерським шляхом.
Вказаним законом визначено, що у власність переходять земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади. Згідно з законом, Мукачівська міська рада мала б право на власність частини земельної ділянки, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. Мова про площу в 11 001,5 кв.м., – тобто трохи більше 11 гектарів. Тим часом право власності оформили на земельну ділянку площею майже 227 га. Проте такі дії можуть відбуватися виключно за наявності рішення Павшинської сільської ради.
Хибність підходу Мукачівської міської ради також можна пояснити на наступному прикладі: згідно зі ст. 120 Земельного кодексу України, якщо ви набуваєте право власності на будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності чи користуванні іншої особи, право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об’єкти – припиняються і переходять до особи, яка набула право власності на споруду, що розміщена на земельній ділянці, без зміни її цільового призначення.
Відповідно, за цією нормою, якщо трактувати закон так, як його трактує Мукачівська міська рада – всі земельні ділянки комунальної власності на території міста Мукачево, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна інших фізичних чи юридичних осіб – повинні бути перереєстровані у приватну власність цих осіб – без жодного рішення чи правочину з боку Мукачівської міської ради.
Проте, відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не повинні порушуватися права та законні інтереси інших осіб. У ситуації із привласненими гектарами Мукачівська міська рада не врахувала ні права, ні інтереси Павшинської сільської ради, порушивши при цьому норму про те, що розпоряджатися землями територіальних громад можуть виключно органи місцевого самоврядування, на території яких знаходяться відповідні земельні ділянки.
Для загальної інформації: у 2015 році нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складала 185 мільйонів 999 тис 228 грн. Встановлена ставка податку на землю на 2016 рік – 1%. Встановлена ставка податку на 2017 рік і на 2018 рік – 1,5%. Тобто за три роки (2016-2018 р.) до бюджету с.Павшино повинно було надійти щонайменше 7,5 млн.грн. На 2019 рік нормативно-грошова оцінка ділянки складає 197 мільйонів 108 197,73 грн.
Встановлена ставка податку на землю – 1,5% ., тобто у 2019 році повинно надійти податку в сумі майже 3 млн. грн) Всього втрачено кошти в сумі майже 10,5 млн. грн.
У червні 2017 року Мукачівська місцева прокуратура подала позов до Мукачівської РДА та державного реєстратора про визнання протиправними дій та скасування рішення, яким близько 227 га передали Мукачівській міській раді. Тоді Господарський суд відмовив у позові, пояснюючи це, що такі справи вирішуються у порядку адміністративного судочинства. Згодом це підтвердив суд у Львові. Вже наступного року у квітні 2018 Закарпатський окружний адмінсуд повністю задоволив цей позов. Але вже в грудні цього ж року Мукачівська міськрада подала свою апеляційну скаргу до суду. Тоді цей самий Львівський апеляційний суд ухвалив рішення, чим суперечив висновку, який прийняв роком раніше – у вересні 2017.
Наразі прокуратура відстоюватиме інтереси держави в особі Павшинської сільської ради касаційною скаргою у Верховному суді, щоб визнати рішення державного реєстратора незаконним. Також відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст.364 ККУ, у рамках якого слідчі з’ясовують, на підставі чого державний реєстратор взагалі передав земельні ділянки у власність Мукачівської міськради.
Чому сільська рада не прийняла жодних дій щодо наповнення бюджету,чому судову справу про рейдерство землі не обговорювали на громадських зборах у 2018 р, чи варто допустити тут корупційну складову?
На зборах 24 лютого 2019 представники міськвиконкому пообіцяли: якщо ухвала суду буде не на їхню користь, міська рада відшкодує всі збитки. Досі плата за землю не здійснюється, очевидно, у представників міста є надія, що об`єднання відбудеться і справу буде закрито.
Тому і виникає питання – чи не саме тому, що справа наразі у судових інстанціях, і виникла настільки гостра необхідність у міської влади Мукачева приєднати до себе Павшино? Як вирішиться справа у судах та що кажуть щодо збитків у прокуратурі – повідомимо у наступних випусках. У цій історії крапку ставити зарано, адже розслідування ще тривають.
(для перегляду відео в мобільній версії ukr.net – перейдіть на сайт, клацнувши на заголовок матеріалу)