Угорщина не відмовлялася фінансувати будівництво сміттєпереробного заводу на Закарпатті. Про це Суспільному розповів голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко. За його словами, новина, яку поширили днями ЗМІ, неправдива. У коментарі Суспільному Володимир Чубірко пояснив ситуацію.
5 вересня одне з регіональних онлайн-видань опублікувало новину з посиланням на спільноту у соцмережі під назвою “Українське Закарпаття” про те, що Угорщина відмовилася фінансувати будівництво сміттєпереробного заводу у селі Яноші Берегівського району.
“Ця стаття взагалі не має відношення до реалій, які стосуються сміттєпереробного заводу та самого процесу. Це грантові гроші чотиристоронньої прикордонної програми — 5 мільйонів, які виграла “ЄОТС ТИСА”, маючи план розвитку сміттєпереробної галузі на Закарпатті. Є певні етапи виконання цієї програми. Грант ми виграли. 5 мільйонів належать не Угорщині, а Європейському Союзу, — саме вони є грантодавцем. Угорщина є країною-партнером у цьому проєкті, оскільки наше сміття річкою Тиса тече до Угорщини. Це знають і закарпатці, і не закарпатці”, — розповів голова облради.
Зі слів Володимира Чубірка, цією програмою передбачені різні заходи, один з них — будівництво сміттєпереробного заводу. “Швидше за все, буде добудова, тому що в попередні роки Європейський Союз уже давав гроші, близько мільйона євро, на будівництво частини заводу, а зараз він має добудуватися повністю. Враховуючи специфіку цього гранту, то конкурс і тендер на будівельні роботи проводилися в Європейському Союзі, а не в Україні. Виконавцем є європейська компанія. Тендер би закінчився вартістю приблизно 7,7 мільйона євро, відповідно 2,7 мільйона євро нам не вистачає. Насправді якщо ми дуже хочемо, то можемо їх виділити зі свого бюджету, профінансувати, і процес піде зразу, але враховуючи ситуацію, яку ми маємо в області — з переселенцями, з нашими військовими, ситуація важка, — то ми попросили угорців нас підтримати”, — каже голова облради.
Це сталося під час війни, коли Угорщина, як і інші країни Євросоюзу, припинила будь-яке фінансування Україні, крім військової підтримки й гуманітарною допомоги, пояснив Володимир Чубірко. “Тому питання дофінансування будівництва сміттєпереробного заводу, звісно, у них відклалося. Потім у них почалися вибори, потім формування міністерств. Але за цей час Закарпатська облрада була в діалозі з урядом Угорщини щодо виділення цих 2,7 млн. Ми знаємо, що у них є постанова щодо того, щоб ці гроші були передбачені в бюджетах двох міністерств. На початку серпня у нас був заступник Міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр, котрий вкотре підтвердив, що ці кошти виділять і вони будуть у нас, що ми можемо розраховувати на ці гроші, що вони не будуть нас заставляти фінансувати цю програму. Вчора я поспілкувався з міністерством закордонних справ Угорщини, де мені підтвердили, що гроші будуть виділені й що вони готові співфінансувати цей проєкт”, — розповів голова облради.
Проєкт загалом на 7,7 мільйона євро. 5 мільйонів фінансує Європейський Союз з коштів прикордонної співпраці грантових проєктів “Румунія, Словаччина, Україна, Угорщина”, каже Володимир Чубірко. “Саме з цього кошика ми отримуємо ці 5 мільйонів. 2,7 — це гроші, яких бракує за сучасними цінами за тендером, проведеним у Європі. Виконувати роботи буде європейська компанія. Грантоотримувач, тобто ми, мали додати ці гроші, а ми попросили допомоги в Угорщини. Угорці нам допомагають і від допомоги не відмовилися станом на сьогодні”, — пояснив голова облради.
За словами Володимира Чубірка, згідно з вимогами Європейської комісії до кінця цього року Закарпатська облрада має укласти угоду щодо реалізації сміттєпереробного заводу, а наступного року реалізувати. Для цього спочатку необхідно надати джерела фінансування тих грошей, яких не вистачає. Йдеться про 2,7 млн.
Подробиці в сюжеті Суспільного Закарпаття:
Що відомо:
– Сміттєпереробний завод у селі Яноші Берегівського району відкривали у грудні 2015 року. Тоді запустили у тестовому режимі сортувальну лінію. Проєктом передбачили, що у 40-ка населених пунктах Берегівського району мали встановити 70 пунктів роздільного збору сміття. Завод, який мав би переробляти за рік понад 30 тис. тонн відходів, не працював жодного дня. Для його повноцінної роботи необхідні місця для захоронення та компостування органіки.
– На будівництво тих споруд, які є на місці майбутнього заводу, вже витратили понад 14 мільйонів гривень з держбюджету та грантових коштів. За цю суму побудували кілометр під’їзної дороги, ангар, встановили прес і сортувальну лінію, пристосовану до сміття та інше обладнання.
Приєднуйтеся до телеграм каналу «Новини Закарпаття»