Коли чуєш ім’я Генріха Стратона — уявляєш ківі, а коли чуєш «ківі» — уявляєш Генріха Стратона. Така закономірність склалася в ужгородців та і в багатьох закарпатців за останні 20 років. Так-так, саме стільки часу Генріх, біолог за освітою, займається виведенням і вже багато років розведенням морозостійкого сорту ківі «Карпат Стратона».
Але днями селекціонер розповів про два нові сорти, які йому вдалося вивести! Отож — «Карпат Стратона Аурум», у двох видах. Назва поки що робоча. Найбільшою особливістю мають свій колір — насичено помаранчеву м’якоть плоду, форма та й смакові властивості у кожного виду інші. Обидва «новачки» теж морозостійкі.
— Почав працювати з ним із насінини, — розповідає Генріх, — у 2014 році. Цього року вони вперше дали плоди. Тепер віддам саджанці колегам у лабораторію «In vitro», для мікроклонування. І вже тоді, отримавши з лабораторії велику партію саджанців, розділю їх на два сорти з окремими назвами.
Взагалі це рідкість, щоб рослина так швидко — за 5 років — пройшла етапи від насінини до плодів. З насінини рослина проходить до етапу плоду за 8—9 років. Зараз закінчую їх витримували -22 градуси.
— А з саджанців, які продаєте, за який час можна з них чекати перший врожай?
— Десь за три роки вже можна чекати перших плодів. Усе залежить від умов, у яких перебуває кущ. Бажано, щоб грунт був легкий, щоб поверхневий шар був родючий, тому що коренева система ківі не йде вглиб. Дерева ніколи не заважали ківі, бо це ліана, яка має по чомусь витися. Зрештою для ківі добра будь-яка опора: паркан, дерево… По грунту вони рости не будуть. Якщо кущу не вистачає вологи, то листові пластинки опускаються донизу і вже не тримаються горизонталі.
Категорично не підходить для ківі наше традиційне закарпатське удобрювання грунту попелом чи вапном. Загалом, детальна інструкція додається до кожного комплекту саджанців, які надсилаю покупцям.
— Які регіони є вашими клієнтами з купівлі саджанців?
— По Україні важко сказати, які регіони більше купують саджанців. Саме тому, що цей сорт — «Карпат Стратона Валентайн» — позиціонується мною як сорт, достатньо витривалий для будь-якого регіону України. І не тільки України, а й там, де ківі традиційно не вирощують узагалі, але тепер це можна виправити завдяки «Карпат Стратона Валентайн». По Україні вже є невеличка 2-річна плантація на Черкащині, є в Прикарпатті, я привозив саджанці, давав певні рекомендації.
— Яка доля плодів?
— Плоди збираються в середині — другій половині осені. Маточна плантація, яка розташована в Ужгороді, невелика, всього 4 сотини, дає щороку 1—1,5 тонни ківі. Плантація ж у селі Сторожниця поки що молода і не плодоносить. Та й, враховуючи несприятливість грунту тут, вона розвивається повільно.
Ця тонна-півтори збирається, останні кілька років обираю якусь торговельну мережу і через них реалізовую певну кількість урожаю. Коробочки-етикетки з повною інформацією в мене свої.
Це більше зроблено не для бізнесу (для бізнесу треба мати гектари плодоносної плантації), наша ціль — виведення саджанців.
— Ківі можна не тільки їсти просто отак, із куща, а й готувати з нього варення?
— Безумовно! І не тільки.
— У фільмі «Форест Гамп» найкращий друг Фореста, Бабба знав безліч рецептів страв із креветок. Скільки рецептів з ківі знаєте ви?
— Ну цифру вам не скажу, але можна робити з ківі все, що завгодно! Можна робити шляхом пастеризації, тобто не доводячи до кипіння, джем. Просто розділяєте плід навпіл і видавлюєте серединку, якщо ківі стигле, то плід вискочить сам, і у вас у руках залишиться практично суха шкірка. Люди робили і соки, й варення, і ще інші консервації.
Робив я і вино з ківі, можна робити і традиційну для нас, для європейців фруктову паленку, в даному випадку — ківовицю (сміється). Роблю це як експеримент, щоб зрозуміти, що можна ще робити з ківі, і що з цього виходить? Суперпродукт і зранку голова не болить. Я навіть минулого року на один ярмарок давав нашим волонтерам під реалізацію цю паленку.
Але найпопулярнішим є маринад для шашлику з ківі. До зрілих вичавлених кількох плодів ківі додаєте сіль-перець і в цій суміші маринуєте нарізані для шашлику шматки м’яса. Преминаєте це все, і тут головний момент — це треба робити тоді, коли вже приїхали на природу, тому що маринад найефективніший з півгодини. Потім треба смажити. Якщо перетримаєте, то м’ясо отримаєте смачне,просмажене, але на поверхні буде фарш… Настільки сильно ківі розщеплює жири. Тому замаринували, розклали вогнище і готуєте шашлик. Важливо не зволікати (сміється).
Знаю, що робили желе з ківі. Навіть наш Валентин Штефаньо готував якось цукерки желейні з ківі.
— Чула, що ви готували «ківіскі» — віскі з ківі?
— Ну то якщо оту ківовицю розлити в дубові діжки, то за деякий час, в мене воно вистоювалося менше року, отримаємо продукт, схожий кольором на віскі, на смак дуже м’який напій. Я спеціально купив дорогі сорти віскі і покликав знавців на дегустацію, то «ківіскі» було на рівні одного з найдорожчих сортів віскі. Дуже м’який смак, не обпікає, легко вживати його. Дуже цікавий продукт.
— В яких магазинах в Ужгороді можна знайти ваші ківі?
— От наперед невідомо, з якою мережею я співпрацюватиму восени… Якогось року ми уклали угоду з «Дастором», минулого року з мережею «Амбар». Із «Дастором» ми розфасували в півкілограмові коробочки по 300 грамів. І за 2,5—3 години ця вся кількість розійшлася! Причому з обмеженням в одні руки — щонайбільше дві коробки. Моментально розібрали! Видно, що люди цікавляться своїм продуктом.
Та й смак у ківі «Карпат Стратона» геть інший, набагато цікавіший, ніж у привезеного ківі. У завезених є обробка отрутохімікатами, на відміну від нашого, тому що там є специфічні субтропічні шкідники і плоди потребують обробки. Зазвичай до нас потрапляють ківі з півдня Європи — це Італія, Греція, коли несезон ківі — це Нова Зеландія.
Наше ж ківі цього не потребує, бо таких шкідників немає. Правда, останнім часом дуже поширилася в наших садах цикадка біла, ціла пошесть від неї… І я ініціював завезення до нас з інших районів Закарпаття, кинув клич у мережі Facebook, хижаків, які природним чином би цю цикадку винищили — це богомоли і жабка квакша. Так стабілізувався б рівень хижих комах і сади не потребували б оприскування хімікатами. Біологічні засоби боротьби набагато бережливіші.
Та й, відверто кажучи, завезені ківі потрапляють до нас часто в недозрілому вигляді, адже збирають їх завчасно, додаючи до періоду повного дозрівання час, необхідний для транспортування. Тому ківі, вирощені в нас, могли б якісніше розповсюджуватися торговими мережами.
…Плантація ківі даватиме врожай дуже довго і набагато переживе свого садівника. Вона залишиться і дітям, й онукам. Кущі дуже легко омолоджуються: просто одного року не відрізається, а виводиться нагору пагін, який іде з кореневої зони. Так із часом матимете знову молоду плантацію з потужним старим коренем.
Зоряна Попович, РІО