Від маленького до 400-річного, усіх кольорів і форм – усе це про дерево платана, яке є одним із природніх символів Ужгорода.
За запитом у пошуковику «найстаріші дерева Ужгорода» ви обов’язково знайдете інформацію про «платан Другетів» – величезне дерево у Підзамковому парку, яке, за свідченням дослідників, ще у 1610 році завіз до нас з Італії граф Другет. Одні джерела вказують на 500-річний вік дерева, інші дають на 100 років менше. У будь-якому випадку наш платан є найстаршим в Україні, а ті, хто бачив дерево на власні очі, точно оцінили цього гіганта.
Але платан з Підзамкового – це лише один з понад сотень платанів по Ужгороду. Маємо і молоденькі насадження 2019 року, й ті, яким вже по кілька десятків років. Алея платанів на Слов’янській набережній вразить і розмахом, і формами дерев, і світлом, яке випромінюють унікальні рослини. Зараз локація приваблива не лише зеленим сяйвом, але й прохолодою від тіні дерев і сусідньої річки Уж.
Ми спробували візуалізувати усю красу представника єдиного сучасного роду родини платанових. По-перше, саме зараз платан яскраво демонструє, чому його називають «безсоромним деревом». Стовбур поступово позбавляється кори, залишаючи фантазійну текстуру з сірими, білими, зеленими, рудими плямами. На одному фото видно, як гладенький шматочок стовбура без кори одразу починає віддзеркалювати сонячне світло. Це явище заворожує. А ще дерева утворюють сяючий тунель, який неначе консервує у собі світло і тримає його там до пізнього вечора.
Часто платани є візитівками міст, як «платан Другетів» в Ужгороді і «Пушкінський платан» в Одесі. Світові рекорди належать платану віком 2000 років в Нагірному Карабасі. В основі цього дерева є дупло площею 44 кв.м, окружність стовбура платана 27 м, висота – більше 54 м. Крона цього велетня утворює тінь площею 1400 кв.м, а саме дерево видно на супутникових знімках. Одноліток карабаського платана росте на острові Кос в Егейському морі. Окружністю його стовбура 18 м і висота 36 м. А в Туркменістані є 1000-річний платан «Сім братів», який названий так, тому що основний його стовбур на висоті 3 м від землі розгалужується на 7 конарів. Висота дерева 45 м, окружність крони – 26 м.
Можливо, якщо нам вдасться зберегти унікальні ужгородські платани, вони теж колись своїми рекордами прославлять рідне місто. Поки що ж маємо чудову нагоду милуватися рідкісними прекрасними рослинами, з якими наша буденність стає яскравішою.
Джерело: 0312.ua