Історія 12-річної закарпатки, яка народила у Рівному, сколихнула громадськість. І хоч для ромів це звична практика, все ж варто замислитися про юних породіль нашої епохи. Це норма чи відхилення суспільства?
Якщо ще кілька століть назад наші предки одружувалися та народжували у 13-15 років, то термін першого материнства сучасної української жінки змістився від 22 років у 1990-х до 25 років нині. А законодавчо в Україні раннім материнство вважається до 18 років. Для порівняння, у Європі вперше народжують у середньому в 29-30 років.
Коли народжувати? У скільки років – це нормально, а коли зарано? Про вікові норми першого материнства запитали пересічних закарпатських жінок. На відміну від жінок, які виявилися одностайними, що народжувати у підліткову віці – зарано, думки та аргументи закарпатських чоловіків – полярні. А от щодо причин ранньої вагітності, а потім і материнства, чоловіки і жінки зійшлися у одному – це недогляд батьків.
Раннє материнство – поширене явище у Закарпатті. Статистика Ужгородського пологового будинку за 2018 рік така: 14 матусь народили у віці до 14 років, 90 – віком від 15 до 17 років. 80% усіх випадків – це підлітки з неблагополучних сімей, включаючи ромське населення, для яких народжувати у підлітковому віці – норма. Решта 20% – це діти з родин з матеріальними статками, проте в яких бракує батьківського піклування та спілкування. Тобто рання вагітність, а потім і материнство – це проблема більше соціально-педагогічна, ніж медична.
Підлітковий вік – найважчий з точки зору психології людини. А якщо у такому віці дівчинка ще й народила – то проблем виникає ще більше.
Перш за все, кажуть фахівці, треба вирішити проблему відсутності чи недостатності пропаганди контрацепції та основ репродуктивного здоров’я в країні. Тобто інформації багато, але для підлітка важливо її донести у доступній формі. Причому починати розповідати дітям про секс та його наслідки, про материнство у тому числі, варто не у 12-13 років, а у 5-6. Психологи кажуть, що батьки та вчителі часто самі соромляться цієї теми.
Репродуктивний вік – умовне поняття, яке формується у різні епохи та у різних країнах через низку суспільних механізмів. Але, зрештою, хороша мама – це зовсім не про вік!