Пленарний тиждень з 29 жовтня по 1 листопада, як і всі попередні, був насиченим і продуктивним.
Розглянуто ряд важливих і потрібних питань, які в подальшому відіграватимуть суттєву роль у житті країни та суспільства.
Зокрема, ратифіковано Угоду між урядами України та США про поліпшення виконання податкових правил і застосування положень закону США №0001 «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» та внесено відповідні зміни у вітчизняне податкове законодавство.
Затверджені новації дозволять в майбутньому впровадити автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки суб’єктів господарювання в банківських установах України та інших держав, що є учасниками угоди FATCA.
Відтак, недобросовісним платникам податків буде складніше приховувати від контролю свою фінансову діяльність і порушувати закони щодо оподаткування.
В цілому прийнятий закон №0905 щодо змін чинного законодавства стосовно інженерно-технічного облаштування та утримання державного кордону. Його розгляд починався ще за попереднього скликання парламенту.
Прийнятий закон дасть змогу навести порядок стосовно земельних ділянок, що розташовані безпосередньо біля кордонів держави і з різних причин набули право приватної власності, заважаючи належному облаштуванню прикордонної інфраструктури, а подекуди і сприяючи контрабандній та іншій незаконній діяльності.
Також в цілому прийнято закон №0869 щодо порядку забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування.
У першому читанні його розглядали ще у лютому 2015 року і до цього часу фактично забули, свідомо чи ні – не знаю. Тепер, з набуттям його чинності, буде можливим примусове звільнення прибережних захисних смуг від огорож та інших конструкцій, що перешкоджають доступу людей до води на морях, озерах, річках тощо. Відповідні зміни внесено також до Водного та Земельного кодексів України та ряду інших законодавчих актів.
Розглянуто і прийнято в цілому актуальний для Закарпаття закон щодо введення заборони на суцільну вирубку ялицево-букових лісів на гірських схилах Карпатського регіону (№0873).
Зранку у четвер, 31 жовтня, майже півтори години присвятили розгляду питання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата Ярослава Дубневича.
В останньому скликанні це перший випадок розгляду подібного клопотання Генеральної прокуратури України. Було гаряче й емоційно, особливо коли розглядалися постанови про дозвіл на затримання та арешт. Голосів фракції «Слуга народу» не вистачило б, якби «за» не проголосували представники «Голосу».
Тепер справа за слідчими НАБУ та Антикорупційним судом, адже опоненти в Раді не знайшли достатніми обґрунтування Генпрокурора щодо можливих злочинів з боку названого депутата.
Ще одна знакова подія відбулася цього дня. До парламенту завітала Рада Північноатлантичного Альянсу у повному складі та на чолі з Генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом. Прибули представники усіх 29 країн-членів Альянсу, а також представник Північної Македонії, яка невдовзі стане 30-м членом цієї організації. У розгорнутому виступі пана Столтенберга прозвучала, як на мене, надія, що й наша держава зможе виконати усі передумови підготовки до вступу у НАТО і що цілком від нас залежити, як швидко ми будемо готові до цієї важливої події.
На завершення, також відзначу прийняття в цілому змін до Державного бюджету на 2019 рік. Ними упорядковані питання, що виникли в процесі виконання бюджету в цьому році, в тому числі, ухвалено виділення одного мільярда гривень на погашення заборгованості по зарплаті працівникам вугільної галузі. Також прийнято закон №1031 щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів. Цей закон дасть змогу в більших обсягах відшкодовувати нанесену державі шкоду правопорушниками з числа державних і місцевих управлінців.
Наступний тиждень працюємо в комітетах, фракціях і групах. Пленарні засідання відновляться 12 листопада.
Валерій Лунченко, народний депутат України