Одним із досягнень реформи вищої освіти називали положення закону про виплату стипендій на рівні прожиткового мінімуму. Відтак уже сьогодні студенти мали б отримувати стипендію у розмірі 1378 гривень. Однак виконувати вимоги законодавства уряд не поспішає…
Відповідно до статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стосовно стипендій це положення Конституції було конкретизовано у ч.6 статті 62 Закону «Про вищу освіту»: «Розмір мінімальної академічної та соціальної стипендій для здобувачів освітніх ступенів вищої освіти не може бути меншим, ніж розмір прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу на місяць. Розмір мінімальної академічної та соціальної стипендій для здобувачів ступеня молодшого бакалавра не може бути меншим, ніж дві третини розміру прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу на місяць».
Таким чином, з урахуванням останнього підвищення соцстандартів, яке відбулося 1 вересня 2015 року, розмір стипендій мав би становити 1378 та 918 грн відповідно.
Однак Закон «Про вищу освіту» був прийнятий ще влітку 2014 року, а віз і нині там. Розмір стипендій досі визначається підзаконними актами (постановами Кабінету Міністрів) і не відповідає рівню прожиткового мінімуму. Зокрема постановою Кабінету Міністрів від 8 жовтня 2015 р. № 797 визначено, що з 1 вересня 2015 року розмір мінімальної ординарної академічної стипендії становить:
– для студентів вищих навчальних закладів І-ІІІ рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “молодший спеціаліст” або “бакалавр” – 622 гривні на місяць;
– для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “бакалавр”, “спеціаліст” або “магістр” – 825 гривень на місяць.
У зв’язку з цим на сайті Президента України було зареєстровано електронну петицію з вимогою забезпечити виплату стипендій на рівні прожиткового мінімуму, як того вимагає чинне законодавства. Петиція набрала необхідні 25 тис. підписів і глава держави уже надав на неї відповідь, яка, однак, мало чим втішить студентів.
Зокрема Президент зазнає, що «у складні часи неоголошеної війни у цьому році нам вдалося зробити певні кроки щодо підвищення стипендій». Тобто йдеться про останнє вересневе підвищення. Далі ще цікавіше: «реалізація пропозиції про збільшення видатків на освітню галузь для забезпечення підвищення розмірів стипендій учнів професійно-технічних та студентів вищих навчальних закладів до рівня прожиткового мінімуму потребуватиме вишукання суттєвих додаткових бюджетних ресурсів. Таким чином, в умовах напруженої економічної ситуації та гострої потреби у посиленні обороноздатності держави порушене питання вимагає його комплексного розгляду Кабінетом Міністрів України … з урахуванням необхідності забезпечення збалансованості Державного бюджету України».
Незважаючи на те, що розгляд порушеного в петиції питання доручено Прем’єр-міністру, з позиції Президента можна зробити висновок, що на студентах і надалі економитимуть бюджетні кошти.
Про це також свідчить коментар на Ukr.Media голови парламентського комітету з питань освіти та науки Лілії Гриневич про те, що на сьогодні в країні немає можливостей, щоб одночасно підняти стипендії до рівня прожиткового мінімуму навіть з 1 січня 2016 року: «Якщо ми говоримо про рівень стипендії, то визначено, що вона повинна бути не нижче прожиткового мінімуму. І це правильно. Проте слід також відзначити, що у зв’язку з фінансово-економічною кризою в країні всі статті, які вимагають додаткового фінансування, будуть вступати в силу тільки з 1 січня 2016 р. і зрозуміло, що таке значне підвищення стипендії також вимагатиме протяжності в часі. Тобто, це неможливо зробити одномоментно, навіть з 2016 року і це буде залежати від ситуації в нашій країні».
Іншими словами, норми закону «Про вищу освіту» щодо розміру стипендій і надалі залишатимуться декларативними, а Кабінет Міністрів продовжить в ручному режимі визначати розмір стипендій шляхом прийняття постанов, які прямо суперечать законодавству (що є підставою для їх оскарження в рамках адміністративного судочинства).
Враховуючи те, що у проекті Держбюджету на 2016 рік наступне підвищення мінімальної зарплати та пенсії заплановано лише на травень, то й на підвищення урядом стипендій найближчим часом розраховувати не варто.