Весна – пора року, яку усі з нетерпінням чекають. А найбільше – коли з-під землі починають виглядати квіти.
Люди зривають їх, навіть не підозрюючи, яку шкоду завдають природі. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння.
До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини. Згідно з дослідженнями, кущик конвалії цвіте один раз на сім-вісім років. Що вже говорити про інші рослини? Зникнення однієї із них може призвести до порушення діяльності цілої екосистеми. Через це загине чимало комах і тварин. За останні роки до «Червоної книги» потрапили рослини, які донедавна були в природі у великій кількості: первоцвіт, ковила, лілія лісова, тюльпан, хвощ, півонія, пізньоцвіт та інші. Первоцвіти мають і естетичне, і практичне значення. Нектаром квітів ласують бджоли, джмелі, метелики, а мурашки з’їдають частину насіння.
Головний лісничий ДП «Виноградівське ЛГ» Дмитро Зейкан:
«На території Виноградівського лісового господарства є білоцвіт весняний, який росте переважно в Затисянському лісництві, а також шафран гейфеля, який росте майже по всій території лісових масивів держлісгоспу. З метою організації заходів з охорони ранньоквітучих, ендемічних, реліктових і таких, що перебувають під загрозою зникнення, рослин, а також рослин, занесених до Червоної книги України та попередження правопорушень у цій галузі Виноградівські лісівники щорічно проводить рейди. Для того, аби упередити зривання Червонокнижних первоцвітів лісівники проводять рейди. Особливо це питання актуальне перед 8-м березня. Що важливо, у період цвітіння на підприємстві у місцях цвітіння не будуть проводитись ніякі лісогосподарські заходи».