Верховна Рада на позачерговому засіданні 13 травня схвалила в другому читанні законопроєкт про вдосконалення механізмів регулювання банківської сфери.
Його ще називають “антиколомойським”, оскільки він є однією з вимог МВФ щодо неповернення “Приватбанку” олігарху, пише 24 канал.
Законопроєкт №2571-д підтримали 270 депутатів. За закон проголосували 200 депутатів від “Слуги народу”, 23 нардепи “Європейської солідарності”. Також голосували депутати “Голосу”, групи “Довіра” і позафракційні. Водночас жодного голосу не дали ОПЗЖ та “Батьківщина”.
Що цьому передувало
У першому читанні законопроєкт схвалили ще 16 квітня Рада схвалила “антиколомойський” законопроєкт: що він передбачає . Після цього нардепи, яких пов’язують з олігархом Коломойським, подали понад 16 тисяч правок. За підрахунками, до кожного слова вийшло по одній правці. З цих 16 тисяч правок комітет врахував лише 300 технічних. При цьому, зміст законопроєкту не змінився.
Окрім цього Рада ухвалила закон про внесення змін до регламенту, аби уникнути тривалого розгляду важливих законопроєктів, які з тих чи інших причин блокуються правками.
Що передбачає “антиколомойський” законопроєкт
Розпочаті процеси виведення з ринку неплатоспроможних банків не можуть зупинятись судами. Таким чином рішення судів не вплинуть на акти уряду, Мінфіну чи Нацкомісії з цінних паперів.
Законопроєкт забороняє арешт майна і грошей банку, який визнано неплатоспроможним або щодо якого схвалено рішення про відкликання банківської ліцензії чи ліквідацію банку. Цей пункт не стосується випадків ліквідації банку за рішенням його власників.
Втім ключовим пунктом “антиколомойського” законопроєкту є те, що колишні власники чи власники банків, права яких були порушені незаконними рішеннями органів державної влади, зможуть отримати компенсацію лише грошима.
Тобто законопроєкт фактично виключає можливість повернення націоналізованого банку його колишньому власнику навіть у тому випадку, якщо буде доведено протиправність націоналізації. Втім гроші ексвласнику таки будуть компенсовані, якщо порушення буде доведено.
Вартість акцій, а відповідно й завданої колишньому власнику шкоди, визначатиметься міжнародною аудитерською компанією. Її призначатиме суд і ця компанія повинна відповідати визначеним вимогам НБУ.