Вітаміни – про користь та потребу цих речовин в організмі ми говоримо протягом всього життя.
Потреба у добових нормах вітамінів актуальна для всіх вікових категорій. І якщо більшу частину цих корисних елементів можна отримати з їжі, то вітамін D переважно синтезується завдяки сприйняттю нашою шкірою сонячного проміння.
Існує вітамін D в шести формах. У дитинстві та юності адекватні рівні цього вітаміну необхідні для забезпечення росту клітин, формування скелету та росту. Вітамін D є жиророзчинним вітаміном, що міститься в небагатьох продуктах харчування.
Не зважаючи на те, що наш регіон не страждає від нестачі сонця, практика показує, що дефіцит вітаміну D все-таки зростає.
Ряд провідних в галузі медицини країн регулярно проводять дослідження відносно впливу цієї активної речовини на організм людини. Так, нещодавно американські кардіологи з штату Вірджінія заявили, що вміст вітаміну D в організмі є одним з найпотужніших чинників витривалості серця, а відповідно, і життя.
З’ясувалося, що вітамін D істотно покращує здоров’я серця і судин та підтримує функції легенів, пов’язані з подачею кисню в м’язи. Крім того, цей вітамін покращує стан кісток скелета. Загальновідомо про роль D3 у питанні засвоєння організмом кальцію.
Ми виявили цікавий зв’язок між рівнями вітаміну D в крові і кардіореспіраторною придатністю – здатністю серця і легенів подавати кисень в м’язи,- відзначили дослідники.
Варто відзначити, що рецептор вітаміну D значно поширений й у мозковій тканині, а його недостатність зустрічається завжди при хворобі Альцгеймера та Паркінсона.
Але, окрім осіб зрілого віку, дефіцит вітаміну небезпечний, також, і для молодих людей. Вагітні жінки з низьким рівнем 25 (ОН) D мали підвищений ризик бактеріального вагінозу й низької ваги в новонароджених. А відсутність достньої кількості вітаміну в кормлячих матусь буває причиною слабкого скелету у підростаючих діток.
Хто знаходиться в групі ризику?
- Офісні працівники, які проводять більшу частину дня в приміщенні;
- Люди похилого віку, які рідко бувають на вулиці;
- Працівники нічних змін, які час від часу сплять протягом дня.
Ознаки дефіциту вітаміну D
- Часті інфекції – цей вітамін відіграє життєво важливе значання для нормального функціонування імунної системи;
- Постійна втома – вітамін D необхідний нашому організму для перетворення їжі в енергію;
- Біль у м’язах – ця речовина підтримує і функцію м’язів, оскільки рецептори для вітаміну розташовані по всьому тілу;
- Слабкі кістки – вітамін надважливий для регулювання рівня кальцію і фосфатів в організмі, які – і це знають всі – мають важливе значення для здоров’я кісток і зубів.
Клієнти закарпатських лабораторій зі здивуванням відзначають результати визначення вітаміну D. Мало хто й підозрював про те, що дослідження виявлять дефіцит цієї речовини. Однак, сходяться на єдиному – після стабілізації рівня вітаміну відчувають різкі позитивні зміни в функціонуванні організму.
Лабораторна діагностика дефіциту вітаміну D проводиться шляхом визначення концентрації 25(OH)D у сироватці крові. Перевірити рівень вітаміну D відносно міжнародних стандартів (DEQAS, NIST) можна у 16-ти населених пунктах Закарпаття (список) в яких знаходяться 22 відокремлених відділення провідної регіональної лабораторії, а вартість такого аналізу складає всього 330 гривень.
Нагородою “Вибір України” цьогоріч визначено закарпатську лабораторію Astra-Dia. Тут використовують тільки найкраще обладнання світових брендів, а лабораторні дослідження проводять на території області, без трансферу біоматеріалів в інші регіони країни. Це забезпечує високу точність, якість та короткі термінни надання результатів, як у відділеннях так і онлайн.