Калашников, напевно, один з найвідоміших автоматів світу. Калашников є на прапорах і гербах деяких країн, він постійно з’являється в кіно і комп’ютерних іграх. Роблять Калашников на десятках заводах по всьому світу. Але батьківщиною знаменитого автомата залишається Іжевськ.
Я сходив на завод «Іжмаш» і подивився, як роблять легендарний автомат Калашникова. Ще не так давно «Іжмаш» переживав нелегкі часи, але зараз справи пішли краще. У 2014 році концерн «Калашников», як тепер називається НВО «Іжмаш», вперше за 7 років отримав чистий прибуток від виробничої діяльності в розмірі 94 млн рублів, причому це відбулося незважаючи на санкції, введені відносно підприємства.
Виявляється, до санкцій «Калашников» майже 80% своєї продукції поставляв на ринок США, це була цивільна зброя. Обсяги поставок карабінів «Сайга» та інших типів цивільної зброї в США справді були значні. Ось стаття 2012 , в якій говориться, що громадяни США закуповують стільки ж зброї «типу Калашников», скільки російська армія і поліція. А «Сайгу» купують , наприклад, колишні морські піхотинці США.
Міграцію карабінів «Сайга» в США зупинили саме санкції. До речі, цей захід спровокував бум продажів російської зброї на американському континенті. Більш того, в січні 2015 глава американського імпортера зброї RWC Томас Маккроссін заявив, що компанія має намір почати виробництво автоматів Калашникова в США під брендом «АК-47». Концерн «Калашников», ніби як, заперечувати не став , вважаючи цей крок в умовах санкцій цілком логічним. Ліцензію RWC збирається купити у болгарського виробника, який ще в радянські часи отримав її у СРСР.
У виробництві зброї немає нічого незвичайного. Спочатку роблять окремі елементи, потім все це збирають в автомат або, наприклад, авіапушку. Ось так роблять форми для відливання деяких деталей. Ці моделі проводять з модельного складу (парафін, стеарин і щось ще). Потім моделі збирають в блоки.
На блок наносять суспензію, обсипають піском і просушують, виходить ось така керамічна форма. Потім з неї виплавляють модель і заливають сталь.
Вже готові деталі потім потрібно зачистити вручну. Все мило, по-домашньому.
У печах деталі нагріваються до певної температури, внаслідок чого змінюється структура матеріалу і його твердість.
А це ванна для термообробки «на солі». В розпечену сіль опускаються деталі.
Лінія травлення. Коли деталі зброї проходять термообробку, на них з’являється какал. Цей накал знімають за допомогою хімічних засобів. Лінія травлення вже нова.
Старі цехи виглядають так.
Красиво)
Дивіться, як все було душевно на заводі. Квіточки, плакатики, чайок з цукерками.
Зараз завод модернізують. З’являються нові цехи, будується великий центральний склад. Нові верстати з’явилися тут в грудні 2014 року. Тепер не буде ніяких кактусів.
З верстатами теж трапилася неприємність. Через санкції кількість країн, які можуть постачати нам обладнання, сильно скоротилася. «Калашников» має намір переорієнтуватися на вітчизняних і азіатських виробників.
До речі, зверніть увагу на чарівну вішалку і пакет з полуничкою!
На інвестиції «Калашников» спочатку збирався витратити 5 млрд рублів, але через ослаблення рубля в модернізацію доведеться вкласти не менше 6 млрд рублів. Інвестпрограма повинна бути завершена в 2017 році.
До 2020 року «Калашников» збирається збільшити обсяг продукції, що випускається і валової виручки в 3 рази і при цьому скоротити собівартість виробів в два рази.
Зараз завод схожий на велику будмайданчик. Причому ремонт і модернізація йде паралельно з виробництвом. У деяких цехах одночасно ремонтують підлоги і стіни, десь кладуть новий дах і роблять нові стелі.
За ширмою ремонт, а поруч продовжують робити якісь деталі.
Старі верстати поступово замінюють на нові.
Одна лазерна установка, де тепер будуть нарізатися всі деталі.
Переходимо до складання! Запрессовані коробки зі стовбуром називаються «весіллям».
Є кілька потоків виробництва: масові вироби – військова продукція і цивільна зброя на основі автомата Калашникова, снайперські гвинтівки і рушниці «Тигр» на базі снайперської гвинтівки.До речі, зброю, яку отримує ім’я на честь тварин, співробітники заводу називають «наш звіринець».
Потоки організовані по-різному: у першому випадку це конвеєр, у другому – багатосерійна збірка, тобто, кожен виріб збирає одна людина.
У процесі виробництва автомат або іншу зброю проходить цілий ряд контрольних точок. Три – на запуску, сім – на випуску, плюс після кожної операції. У випадку з армійської продукцією перевіряється, наприклад, взаємозамінність деталей.
На одній ділянці проводиться спортивно-мисливську зброю (карабіни «Лось», «Барс» і т. д. ) і снайперська гвинтівка СВ-98.
Незважаючи на модернізацію обладнання, принцип складання залишиться колишнім, з чималою часткою ручної праці.
Після «весілля» виріб відправляється «на покриття», а вже звідти – на остаточну збірку. До стовбура і коробки приєднуються кришка, приклад, цівка, рукоятка і т. д.
Ділянка з авіаційними гарматами. Цей тип зброї виробляють тільки тут, на іжевському заводі.Скорострільність гармат, які встановлюються на російські вертольоти і літаки, – до 1800 пострілів на хвилину.
Завод виробляє близько 120 тис. одиниць стрілецької зброї в рік, в потоці – близько 500 одиниць на день. Це не повне завантаження. Спочатку завод був розрахований на виробництво 600 тис. одиниць зброї. У найближчі роки завод збирається освоїти випуск нових лінійок і наростити виробництво до 300 тис. одиниць на рік.
Цього року підприємство має намір провести на 20-25% більше одиниць зброї, ніж у минулому (120 тис. За 2014).
Найпопулярніший у покупців вид зброї з вироблених на заводі – як і раніше автомат Калашникова. З цивільної продукції найбільший попит – на «Тигрів» та інших представників так званого «звіринця» – «Барсів», «Лосів» і т. д.
У 10 хвилинах їзди від заводу знаходиться центр, де тестують зброю.
Класичний автомат Калашникова давно морально застарів. Зброя постійно модернізують. Це пов’язано в тому числі з тим, що 70% бойових зіткнень відбуваються в темний час доби. Тому сучасний автомат повинен бути зручний для нічного бою.
Так на автоматі Калашникова з’явилася планка Пікаттіні, на яку можна встановити приціл коліматора, що дозволяє вести стрілянину вночі, а також тактичний ліхтар і цілевказувач. Крім того, автомат забезпечили полум’ягасником, який не видасть місцезнаходження бійця при пострілі.
«Обважування» для автомата, тобто, комплект модернізації, завод зробив тільки в цьому році.З’явилася пістолетна рукоятка. Приклад – складаний і телескопічний. Такий автомат будь-який стрілок може підігнати під себе.
Але є й зовсім новий автомат – АК-12. Він модернізації вже не вимагає, він легше і точніше, ніж стара версія Калашникова. Всі необхідні елементи на ньому вже є. Пістолетна рукоятка, пристрій швидкого скидання магазину і новий запобіжник дозволяють вести вогонь однією рукою, інший виконуючи необхідні маніпуляції зі зброєю.
Зараз АК-12 закінчує державні випробування і, швидше за все, вже цього року буде прийнятий на озброєння. У січні 2015 Міноборони вибрало автомат АК-12 в якості основного стрілецької зброї, яка стане елементом екіпіровки військовослужбовця «Ратник». Вже цього року російська армія може отримати до 70 тис. Зразків «Ратника».
Пістолет-кулемет 19-01 «Витязь-СН”
“Сайга» 12 ісп.340
У карабіна «Сайга» МК ісп. 107 – принципово нова збалансована система автоматики. Як мені розповіли, цієї зброї взагалі немає віддачі. Зазвичай рама автомата штовхає стрілка в плече, але на цьому карабіні встановлений балансир, який миттєво відправляється їй назустріч. Коли вони соударяются, відбувається компенсація віддачі. «Здавалося б, що тут – пружинки, дві планочки, але ніхто такої зброї в світі більше не створив. На цю зброю ми зараз хочемо зробити особливий акцент. У світі стрілецької зброї це не просто новинка, а, можна сказати, сенсація ».
Поки це експериментальний зразок, над зброєю зараз працюють дизайнери. Наступного тижня завод отримає два нових зразка і поїде з ними в Угорщину на чемпіонат Європи з практичної стрільби і потім, можливо, внесе якісь ще зміни в конструкцію. Вже цього року «Калашников» хоче почати серійний випуск цього карабіна.
Можна вести стрілянину навіть однією рукою. При стрільбі стовбур карабіна залишається нерухомим, що, природно, збільшує купчастість стрільби.
Ну що? Пишаєтеся Росією?
Гендиректор концерну «Калашников» Олексій Криворучко розповідає , що ще рік тому 80 відсотків виробленого іжевським заводом зброї було цивільним. Але після того, як найбільший «цивільний» потрапив під заборону, концерн наростив виробництво військової зброї. Основними споживачами стали Африка, Близький Схід, Південно-Східна Азія і Латинська Америка. У підсумку за минулий рік «Калашников» збільшив обсяги виробництва стрілецької зброї з 70 тис. (2013) до 120 тис. одиниць і переорієнтував виробництво: тепер 80% виробленого тут зброї – військове. Зараз «Калашников» розробляє ще 40 видів стрілецької зброї різних калібрів і деякі з них збирається представити вже в цьому році.
Джерелоhttps://www.ridus.ru/news/187005