Цьогоріч тисячі людей отримають безпілотні літальні апарати у подарунок на Різдво, але, як показала нещодавня загроза зіткнення такого апарата з авіалайнером, влада має докласти зусиль, щоб зупинити їх безвідповідальне використання.
Безпілотні літальні апарати (БПЛА) або дрони вже давно використовуються не лише у військовій та спеціалізованій комерційній сферах. Тепер їх можна побачити і в домашньому вжитку.
Дистанційно керовані літаки раніше були нішевим хобі. Щоб їх побудувати, потрібен був час, а щоб використовувати – навички. Сьогодні безпілотні літальні апарати коштують недорого, їх можна легко підняти в повітря, і керувати ними можна за допомогою смартфона чи планшета. Сьогодні їх використовують не стільки для того, щоб керувати моделлю літака, скільки для того, щоб мати літаючу камеру.
Наразі в усьому світі розробляють або вдосконалюють правила для того, щоб уникнути потенційної небезпеки. Однак цими правилами вже нехтують.
Влітку невідомий безпілотник мало не зіткнувся з аеробусом А320, коли той приземлився в лондонському аеропорті Хітроу.
Управління цивільної авіації (CAA) встановлює правила для дронів у Британії в рамках порядку аеронавігації:
- Безпілотні літальні апарати мають використовуватись лише в зоні “прямої видимості” людини – це, як правило, 500 м по горизонталі або 122 м по вертикалі
- Безпілотні літальні апарати, оснащені камерою, мають літати не ближче 50 м від людини, транспортного засобу, будівлі або споруди
- Безпілотні літальні апарати, оснащені камерою, не мають літати в радіусі 150 м від густонаселених районів або великих груп людей, наприклад, спортивних заходів чи концертів
- Оператори повинні мати дозвіл CAA на використання безпілотників в комерційних цілях
У США Федеральне авіаційне відомство (FAA) забороняє безпілотним літальним апаратам, в тому числі непрофесійним, літати вище 400 футів.
У FAA також зазначають, що у випадку, якщо вони будуть використовуватися в радіусі п’яти миль від аеропорту, його диспетчерів необхідно повідомити заздалегідь. Дрони також не мають важити більше 55 фунтів (25 кг).
Останні дані свідчать про те, що у Британії правилами нехтують – або ж тому, що люди про них не знають, або ж свідомо їх ігнорують. На відео, завантажених на YouTube, видно, як дрони літають над Лондоном, Ноттінгемом, стадіоном Енфілд та над іншими містами, зокрема Маргіт і Бродстерс у графстві Кент.
CAA відкрило провадження щодо двох операторів БПЛА, пов’язані з порушенням безпеки. На черзі ще чотири подібні розслідування. В поліції не змогли сказати, скільки всього проваджень було відкрито щодо дронів. Однак були арешти, зокрема чоловіка з Ноттінгема, чий дрон в жовтні літав над стадіоном Манчестер-Сіті під час матчу проти Тоттенхема.
Старший інспектор Кріс Хілл каже: “Навіть невеликі безпілотні літальні апарати можуть важити до семи або восьми кілограмів і можуть спричинити пошкодження або поранення, якщо вони впадуть з висоти. На щастя, ніхто не постраждав”.
У центрі уваги CAA – безпека. Що стосується злочинного використання безпілотних літальних апаратів, зокрема переслідування, антисоціальної поведінки або пошкодження майна, – це є справою поліції. Якщо у людей є побоювання з приводу дронів, які літають в публічних місцях, вони мають зателефонувати в поліцію, каже речник CAA:
“Місцева поліція може оцінити ситуацію в режимі реального часу і, якщо є які-небудь докази порушення порядку аеронавігації, вони передадуть будь-яку інформацію нам”.
Під час роботи слідчої комісії з питань безпілотних літальних апаратів, організованої Палатою лордів, старший інспектор поліції Нік Олдворт зазначив: “В нашій країні немає кримінального закону про захист приватного життя, тож спроби його розробки чи застосування не є компетенцією поліції”.
Але він додав, що дрони можуть порушувати інші закони: “Найбільш очевидним прикладом наразі є Акт про сексуальні злочини 2003 року, зокрема конкретний злочин вуаєризму”.
В усьому світі частішають інциденти, пов’язані з БПЛА, і політики згадують їх у своїх заявах. У жовтні відбірковий матч до Євро-2016 в Белграді зупинили після того, як над стадіоном пролетів безпілотник з албанським прапором. А у Франції відбулось кілька загадкових інцидентів з дронами біля атомних електростанцій.
У США Федеральне авіаційне відомство встановлює обмеження на використання дронів. У липні двох чоловіків у Нью-Йорку арештували після того, як вони, ймовірно, майже спричинили зіткнення їхнього безпілотника з поліцейським вертольотом.
Так що ж можна зробити, щоб запобігти зростанню числа інцидентів, які в кінцевому підсумку закінчуються трагічно?
Британська асоціація пілотів (BALPA) виступає за те, щоб дрони програмували так, щоб вони не могли залітати у певний повітряний простір – йдеться про так зване “встановлення геозон”. Серія дронів Phantom, які виробляє DJI, вже має таку функцію. У систему GPS безпілотників внесені координати тисяч аеропортів у всьому світі. Вони не можуть залітати в ці зони. Якщо дрон намагатиметься це зробити, він змушений буде приземлитися. В радіусі 2 км від великих аеропортів безпілотник не зможе піднятися вище 10 м.
Критики, зокрема Дейв Фіппс з британської Асоціації моделей літальних апаратів, вказують на те, що люди можуть купити в інтернеті дрони у виробників, які не використовують технологію встановлення геозон: “Якщо ви купуєте їх на Далекому Сході, цю функцію практично неможливо втілити в життя”. А деякі можуть просто створити свої власні безпілотні літальні апарати: “Можна навіть купити складові частини і зібрати його самостійно”.
Комерційні оператори БПЛА проходять спеціальні тренування. Але любителі можуть дістати дрон з коробки і використовувати як іграшку. Пан Фіппс каже, що людей треба краще інформувати щодо правил використання безпілотників. Після ознайомлення з правилами, більшість користувачів будуть їх дотримуватись. Однак, на його думку, більш суворе покарання може також бути необхідним, щоб донести інформацію до “контингенту ідіотів”.
Досі поліція у Британії була відносно толерантною. За словами старшого інспектора Олдворта, корейських туристів спіймали в той час, як вони керували дронами у тій частині Лондона, де цього робити не можна: “Ми вирішили не застосовувати до них наявне законодавство, хоча вони і вчинили порушення, тому що покарання здалося нам непропорційним”.
Пан Фіппс вважає, що влада повинна займати більш жорстку позицію, якщо порушуються правила: “Вони повинні зробити кілька гучних судових справ”. І посилити покарання, додає він. “Штрафи були досить незначні. Дописувачі в інтернеті кажуть, що ризик є майже виправданим, бо штраф становить лише 800 чи 900 фунтів”, – пояснює пан Фіппс.
BALPA закликає також до ще одного кроку – так само, як і при купівлі машини, люди, що купують дрони, мають надавати свої персональні дані продавцю, і ця інформація має бути зареєстрована. Якщо безпілотник здійснить порушення, то можна буде відстежити його власника. Наразі навіть якщо буде виявлено дрон-порушник, піймати його оператора може бути нелегко.
Майкл Перрі, представник DJI, каже, що його компанія обговорює обов’язкове ліцензування з регуляторами. Вся їхня продукція має серійний номер, який можна простежити, запевняє він. Але чи буде китайський виробник на кшталт DJI співпрацювати за такою системою з європейськими урядами?
“Ми міжнародна компанія. Це зобов’язує нас співпрацювати з регуляторами галузі”, – говорить він.
Пан Фіппс налаштований скептично. Навіть якщо деякі фірми будуть грати за правилами, ніщо не завадить людям зробити онлайн-замовлення неліцензійних дронів з-за кордону, каже він.
Жорсткіші обмеження щодо висоти, запрограмовані виробниками, є ще однією пропозицією. Пан Перрі каже, що Phantom 2 має встановлене обмеження по висоті у 122 м. Його можна збільшити вручну до 300 м. Якщо ви збираєте дрон вдома, теоретично він може літати на висоті до 2000 м.
Революція безпілотників має багато як потенційних переваг, так і недоліків. Пан Перрі вказує на переваги для фермерів та пошуково-рятувальних операцій. У Британії CAA видала дозволи на використання дронів з комерційною метою 350 організаціям, у тому числі BBC.
У грудні 2013 компанія Amazon оголосила, що тестує безпілотні літальні апарати, так звані октокоптери, для доставки товарів вагою до 2,3 кг. Але прес-секретар CAA каже, що план інтернет-магазину має “недоліки”, принаймні у Британії. Оператори дронів мають тримати літальні апарати в зоні видимості, а це означає, що Amazon зможе доставляти товари лише в радіусі 500 м від складу. Без внесення змін до законодавства, така ідея є не надто виправданою.
Однак в небі стає дедалі більше літальних апаратів. І так само, як з першими автомобілями на дорогах, нещасні випадки можуть стати неминучими. А згодом додаткові правила, тренування і політика використання дронів можуть стати необхідними.