Закарпатська мистецька освіта збереже державне фінансування

Збереження державного фінансування Коледжу мистецтв ім. Адальберта Ерделі передбачене в доопрацьованому проекті Держбюджету України на 2019 рік, який уже надійшов до Верховної Ради.

 

Про це повідомив народний депутат Роберт Гроват на своїй сторінці у Facebook. Депутат нагадав, що нещодавно він з колегами – Валерієм Лунченком та Василем Петьовкою звернулися до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана із проханням при доопрацюванні проекту бюджету на 2019 рік зберегти спільне державне фінансування для Закарпатської академії мистецтв та Коледжу мистецтв ім. Адальберта Ерделі.

Коледж планували перевести на фінансування з обласного бюджету, і це ставило під ризик майбутнє повноцінне існування Академії мистецтв та весь цикл підготовки молодих закарпатських митців.

“Таким чином, повноцінна робота Академії та Коледжу, їх спільна матеріально-технічна база та цикл підготовки фахівців будуть збережені. Цього ж тижня можемо очікувати і на голосування за доопрацьований проект бюджету у Верховній Раді”, – підсумував Роберт Горват.

В цих майстернях коледжу мистецтв ім. Адальберта Ерделі порожньо, мабуть, буває лише у свята. Тут гончарять, ліплять та малюють. Студентка першого курсу Ангеліна розповідає: обрала для саме цей навчальний заклад, адже творчість завжди була їй до душі, а тут свої вміння зможе вдосконалювати. Практичні заняття студентам найбільше до вподоби. Вони залюбки виконують завдання, яке отримають від викладачів.

А ось тут студенти вчаться з дерева створювати цікаві вироби. В майстерні є всі необхідні для цього інструменти та навіть верстати. Дипломні роботи випускників закладу прикрашають стіни коридорів, а також зберігаються у музеї Коледжу. Це і макети комплексів для відпочинку, оригінальні сувеніри з дерева та металу та інше. Спершу ці роботи студенти проектували на папері, а вже згодом у майстернях працювали з реальним матеріалом.

Зараз в коледжі вчаться понад дві з половиною сотні студентів. Усі вони захотіли своє життя пов’язати з творчістю та мистецтвом.

Та окрім студентів коледжу, майстерні та приміщення використовують і студенти академії мистецтв. Більшість з них – це колишні випускники саме цього закладу.

А ось це вже інший заклад – Закарпатська академія мистецтв. Тут вчаться більш трьох сотень студентів. Євген вже незабаром стане магістром, та спершу навчався в колежі ім. Адальберта Ерделі. В коледжі хлопець навчився художній обробці дерева, а вже тут вирішив, малювати подобається більше.

Продовжити своє навчання в академії також вирішила випускниця коледжу мистецтв Сімона.

За словами ректора закарпатської академії мистецтв Івана Небесника, процес розвитку художньої освіти на Закарпатті був досить складним. Її започаткували ще Адальберт Еределі та Йосип Бокшай. У 1946 році Ерделі очолив Ужгородське художньо-промислове училище, яке нині стало коледжем.

Вже у 2000- них роках в Ужгороді відкрили художній інститут, який згодом став академією, в складі якого було збережено і коледж мистецтв, як внутрішню структурну одиницю. Тож, коледж та академія тісно пов’язані.

Однак, як виявилось, нещодавно фінансування двох закладів – коледжу та академії держава хоче розділити. Зокрема фінансування коледжу перекласти на плечі обласного бюджету, а фінансування академії залишити за державою.

За словами педагогів, ці два заклади поєднує спільна історія, а отже і розділяти їх аж ніяк не можна. Адже це ставить під ризик майбутнє повноцінне існування Академії мистецтв та весь цикл підготовки молодих закарпатських митців.
Створити можливості для талановитої молоді отримати художню освіту – справа, якою колись почав займатись корифей закарпатської художньої школи Адальберт Ерделі. Нині її зберегти – справа честі для кожного закарпатця, вважає керівник академії мистецтв.

Таким чином, повноцінна робота Академії та Коледжу, їх спільна матеріально-технічна база та цикл підготовки фахівців будуть збережені. За доопрацьований документ вже проголосувала Верховна Рада.

(для перегляду відео в мобільній версії ukr.net – перейдіть на сайт, клацнувши на заголовок матеріалу)

Відправ другу:
Залишіть коментар