Протягом 2018-2019 років в зоні діяльності Закарпатської митниці ДФС зафіксовані неодноразові спроби незаконного переміщення через митний кордон України лікарських засобів.
Органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, подавались документи, що містять неправдиві дані щодо вартості товарів та контрагентів. Загалом у п’яти випадках, за документами поданими до митного оформлення, ввозилось лікарських засобів на суму 1,6 млн Євро. Як у підсумку з’ясувалось, в цілому ціна товару була завищена на понад 500 тис. Євро.
Фахівці митниці зазначають, що продавцями лікарських засобів, згідно з документами, що подавались до митного контролю та оформлення, виступали іноземні підприємства, в тому числи «офшорні компанії», а покупцями та одержувачами – українські підприємства, основним видом діяльності яких є оптова торгівля фармацевтичними товарами.
Так, згідно з поданими до митного контролю Закарпатській митниці ДФС товаросупровідними документами вартість, наприклад, «фармацевтичної субстанції – Гліцин» складала 94 тис. Євро, а реальна вартість виявилась 28,4 тис. Євро, тобто ціна завищена в 3,3 рази; вартість «L-Глутамінової кислоти та L-аргініну» – 255 125 дол. США, а вартість, встановлена в ході аналітично-пошукової роботи, – 66 850 Євро, тобто її завищено в 3,8 рази; вартість «Vessel Due F капсул м’яких желатинових, розчин для ін’єкцій та порошок для приготування розчину для інфузій» складала понад 175 628 Євро, а встановлена – майже 95 323 Євро (вартість завищено в 1,8 рази); вартість «дієтичних добавок «Мамалак» складала майже 675 860 Євро, а встановлена – понад 192 618 Євро (вартість завищено в 3,5 рази); вартість «Єврозидиму», «Європонему» та «Євроксиму» – 410 732 Євро, а встановлена – понад 119 021 Євро (вартість товару завищено в 3,5 рази).
Відтак, за результатами розгляду суди за двома справами про порушення митних правил прийнято рішення про направлення їх до правоохоронних органів у зв’язку з наявними ознаками кримінальних правопорушень. В одній зі справ судом першої інстанції накладено штраф та конфісковано товар, наразі справа знаходиться на розгляді в апеляційному суді. Крім того, одна справа знаходиться в суді першої інстанції на розгляді, і по одній здійснюється провадження.
У Закарпатській митниці зазначають, що ці схеми незаконного вивезення на митну територію України фармацевтичної продукції мають на меті реалізовувати ліки на території України за безпідставно завищеними цінами. Таким чином це впливає на авторитет держави та якість життя населення, адже суттєво обмежує право громадян на якісні та доступні ліки. Також завдяки цій схемі можливе незаконне виведення валютних коштів за межі території України.
ДФС у Закарпатській області