Закарпаття – край виноградарства та виноробства. Практично у кожній родині восени закладається у бочки вино, аби відкоркувати його на різдвяно-новорічні свята та частувати гостей.
Чимало в області й професійних виноробів – від малих приватних підприємців до заводів, які спеціалізуються і на вирощуванні винограду, і на розливі різних сортів та видів вина. Проте всі без винятку скаржаться, що бракує підтримки від держави. Народні депутати від Закарпаття – Роберт Горват, Василь Петьовка, Валерій Лунченко – ініціювали кілька законопроектів для спрощення та полегшення терруарного виноробства (тобто вироробництва вин місцевості).
Велику кількість виноробів краю найяскравіше демонструють винні фестивалі, які організовують кілька разів на рік практично у кожному місті Закарпаття. Не виняток – і фести, що в січні пройшли одночасно в Ужгороді та Мукачеві. Гість фестивалю «Василля» пан Адам із польського містечка Дембіца займається виноробством з 2006 року. Каже, займатися виноробством у країні-сусідці теж непросто.
Закарпаття – історично край виноградарства та виноробства. І сьогодні галузь залишається перспективною для регіону, адже тут є всі умови для цього: і клімат, і люди, які знають та вміють вирощувати виноград та робити вино, яке може конкурувати з французькими, італійськими, іспанськими та іншими. Проте і перешкод вистачає.
Минулого року народні депутати від Закарпаття – Роберт Горват, Василь Петьовка та Валерій Лунченко – ініціювали кілька законопроектів на підтримку виноробства краю. Один з них – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку виробництва терруарних вин та натуральних медових напоїв» передбачає спрощену процедуру ліцензування підприємств із невеликими обсягами виробництва терруарних вин (тобто вин місцевості), плодово-ягідних вин та унікальних медових напоїв з виноматеріалів власного виробництва.
Обов’язкові умови для отримання ліцензії – підтверджуючі документи фізичної чи юридичної особи, документи про власність чи оренду землі, на устаткування для виробництво вина і договір з акредитованою лабораторією чи власна лабораторія. Що стосується приватних підприємців, Роберт Горват вніс поправку № 363 до проекту Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», яку підтримали депутати ВР. З 1січня 2019 року сімейні виноробні можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи. На сьогодні це – найзручніша та найлегша для їх роботи податкова модель.
Крім того, у жовтні 2018 року Кабінет Міністрів України затвердив форму та порядок реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази для малих виноробів, котрі хочуть виготовляти та реалізовувати власне вино. Народний депутат Роберт Горват запевнив, що працюватиме і надалі у напрямку підтримки терруарного виноробства на Закарпатті.
(для перегляду відео в мобільній версії ukr.net – перейдіть на сайт, клацнувши на заголовок матеріалу)