Попри наявність чималої кількості рейтингів вищих навчальних закладів України, які відрізняються методами та принципами та досліджують різні показники – цитованість наукових публікацій (Scopus), представленість вишу в Інтернет-просторі (Webometrics), якість науково-педагогічного потенціалу, якість навчання, міжнародне визнання (ТОП-200) – у них не приділяється значної уваги якості інформування майбутніх споживачів освітніх послуг – вступників.
Тому, експерти Громадянської мережі ОПОРА, які вже п’ятий рік поспіль надають консультації вступникам щодо нагальних питань вступної кампанії, цьогоріч проаналізували веб-сайти усіх вищих навчальних закладів III-IV р. а. на предмет їх інформативності та зручності для абітурієнтів.
Об’єктом моніторингу стали офіційні веб-сайти усіх основних вищих навчальних закладів III, IV рівнів акредитації, які здійснювали набір на підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст», «магістр».
Моніторинг інформативності веб-сайтів проводився у 274 ВНЗ різних форм власності – державні, приватні, комунальні, кооперативні навчальні заклади. Так, лише 116 з них є в підпорядкуванні Міністерства освіти і науки України, а 89 – без підпорядкування (приватні навчальні заклади). Серед інших органів виконавчої влади, які мають у підпорядкування вищі навчальні заклади є: Міністерство аграрної політики (16), Міністерство внутрішніх справ (6), Міністерство культури (9), Міністерство охорони здоров’я (12), Міністерство оборони (1).
Предметом моніторингу стала вчасність та повнота оприлюднення на офіційних веб-сайтах ВНЗ інформації про умови та процедури конкурсного відбору на етапі подання заяв, проведення вступних випробувань, надання рекомендації та зарахування на місця державного замовлення.
Методологія моніторингу ґрунтувалася на нормативних документах, які регулюють процес конкурсного відбору. Передусім – це Умови прийому, затвердженні Міністерством освіти і науки України 29.10.2013 (зі змінами від 07.05.2014, 26.06.2014 р.), а також Правила прийому, які регулюють вступ в кожному навчальному закладі.
Перша частина моніторингу, яка проводилася у другій половині липня, стосувалася перевірки наявності на офіційному веб-сайті навчального закладу Правил прийому до ВНЗ, переліку напрямів підготовки (спеціальностей), за якими проводиться набір, ліцензії на здійснення освітньої діяльності та сертифікатів про акредитацію спеціальностей тощо. Окрім перевірки безпосередньої наявності інформації, експерти також оцінювали зручність користування веб-сайтом для її пошуку, наприклад, чи є окремий розділ, який присвячений вступу, чи можливий контекстний пошук у документах, що стосуються вступу.
Друга частина моніторингу, яка проводилася на початку серпня (2, 5, 8 та 11 серпня) стосувалася виконання навчальними закладами вимог щодо оприлюднення списків рекомендованих до зарахування за кошти державного бюджету та відповідних наказів про зарахування з необхідними додатками. Зважаючи на можливість подачі документів до п’яти ВНЗ, які знаходяться у різних регіонах України, наявність вчасно оприлюдненої інформації про надання рекомендацій до зарахування на всі напрями підготовки є вкрай важливим для вступника.
Пропонуємо ознайомитися детальніше з результатами моніторингу веб-сайтів 274 навчальних закладів України III-IV р.а, куди потраили і закарпатські виші.
Останні зайняли 13-те та 20- те місця відповідно.