Якби наприкінці лютого мене запитали про наступний пленарний тиждень, напевно, відповів би, що не буде про що писати.
Однак, сталися дві значні події.
Перша – це вимога Президента про позачергове засідання у другій половині середи для розгляду питання про Уряд країни та про звітування керівників правоохоронних органів держави. Друга – ініціатива понад півтори сотні народних депутатів про недовіру Генеральному прокурору України. Це питання також винесли на позачергову сесію, яку призначили на вечірній час у четвер.
Про решту робочого часу скажу коротко. Окрім передбачених регламентом виступів народних депутатів, у тому числі від фракцій і груп парламенту, продовжувалася робота щодо розгляду поправок і пропозицій до законопроєкта про обіг земель сільськогосподарського призначення. Розпочали з 1507-ї поправки і завершили наприкінці тижня на 3298-й. Отже, попереду ще понад тисяча поправок.
Робота ця триває, як бачимо, досить швидко, мабуть, тому, що жодна пропозиція не приймається більшістю в залі. Тому, не виключено, що наступного пленарного тижня і вдасться завершити цю, по правді сказати, рутинну річ, яка нічого конструктивного не дає, окрім чергових закликів не продавати землю. Відчувається, що закон все ж таки буде прийнятий, але не буду забігати наперед.
Тепер про Уряд. Позачергова сесія розпочалася усереду, 4 березня, о 16.00.
Протягом всього часу в залі був особисто присутній Президент України В.Зеленський. Він двічі мав слово, обґрунтовуючи необхідність задовольнити заяву прем’єра А.Гончарука про відставку, яка за чинним порядком має наслідком звільнення усього складу Кабінету Міністрів. І вдруге – представляючи внесену кандидатуру нового Прем’єр-Міністра.
Президентом названі головні причини необхідності змін у вищому виконавчому органі: провал виконанням бюджету на майже 16 мільярдів гривень лише за два перші місяці цього року, з яких 13 припадає на митні платежі; падіння промислового виробництва на 5%, яке триває четвертий місяць поспіль; неготовність до початку другого етапу медичної реформи з 1 квітня цього року тощо. Особливих заперечень цьому у виступах не було, адже таке кризове становище в економіці держави не новина. Винних без особливих зусиль знайшли, і вже менш, ніж через годину обговорення, 353 голосами за без жодного «проти» Олексія Гончарука було звільнено із займаної посади.
Після нетривалої перерви розглянули призначення Дениса Шмигаля новим керівником Уряду. Шмигаль донедавна був у заступниках після переведення з Галичини, де працював головою Івано-Франківської ОДА.
Далі за процедурою призначили віце-прем’єрів, галузевих міністрів, залишивши вакантними посади керівників міністерств економіки і АПК, промисловості, освіти та культури. Їх уже підбирають з наявних кандидатів і найближчим часом внесуть на затвердження.
Отже, у країні розпочинається, так би мовити, новий етап боротьби за процвітання, мир та добробут населення, тобто за виконання положень програми керівника держави та його політичної сили. Попередній етап не приніс, на жаль, бажаних результатів. Це викликає невдоволення людей, які очікували і суттєвого зменшення необґрунтовано завищених тарифів на енергоносії, і збільшення та індексації з 1 березня пенсій, мінімальних розмірів зарплати та соціальних стандартів та й багато чого іншого.
Ну, а на другому позачерговому засіданні у четвер звільнили Генерального прокурора Р.Рябошапку 263 голосами «за». Не голосували представники фракцій «Європейської солідарності», «Голосу» та «Батьківщини». Чому? У кожного, вочевидь, своя причина, і тут є над чим поміркувати, але залишимо це аналітикам.
Відставлений прокурор мав за регламентом слово на виступ та час відповісти на запитання народних депутатів. Свій виступ він завершив фразою, дослівно: «Але я йду для того, щоб повернутися», і пішов з зали, не давши можливості нікому з присутніх поставити запитання. Вони ж, напевно, були, та й не одне. Ще були виступи керівників силових відомств, а саме: МВС, ДБР, НАБУ, тієї ж Генпрокуратури. Почули про виконане, про плани і наміри.
Година Уряду теж відбулася з темою про стан реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади в Україні. Виступав вже новопризначений прем’єр. Побажаю йому успіхів у нелегких робочих буднях, які чекають на нього та усіх його колег в Уряді.
Наступний парламентський тиждень – це робота в комітетах, фракціях і групах. Пленарні засідання відновляться 17 березня поточного року.
Валерій Лунченко, народний депутат України