Закарпатський нардеп підбив підсумки позачергових засідань ВРУ

Позачергове засідання вищого законодавчого органу держави готувалося у надзвичайних умовах, в яких зараз перебуває наша країна та, з рештою, й увесь цивілізований світ.

Називалася субота, потім неділя, очевидно, Уряд і комітети не встигали з підготовкою питань. Нарешті впоралися, і позачергове засідання за вимогою Президента було відкрите в понеділок 30 березня о 14-й годині 4 хвилини, як того вимагає регламент у приміщенні сесійної зали.

Захисні медичні маски, рукавички були у кожного. Зрозуміло, що скупчення такої великої кількості людей в будівлі Ради та безпосередньо у залі засідань стало формальним порушенням карантинних заходів. Але іншого виходу не було.
Розробники закону про регламент роботи парламенту не передбачили у свій час подібної ситуації, та й хто міг подумати ще навіть півроку тому, що планета наша, точніше, її населення, опиниться під цією коронавірусною загрозою, яка буквально примушує зупиняти геть усе нормальне суспільне життя.

Але зараз головне питання – це фізичне збереження життя людей, а також захист економіки, в широкому її розумінні, від розвалу, зупинки, хаосу. Час діяти, не гаючи його на балачки політичного протистояння.

На початку засідання були оперативно ухвалені без обговорення повністю готові законопроєкти щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби (№3268) та щодо забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій на період карантинних заходів (№3275).

Зміст першого полягає в дозволі застосовувати для лікування хворих не зареєстровані в нас лікарські засоби, рекомендовані офіційними органами США, країн Євросоюзу та ряду інших провідних держав. Це збереже дорогоцінний час для реального рятування життя інфікованим особам.

Другий законопроєкт дуже об’ємний. Він торкається податкових, митних, виробничих, трудових судових, соціальних, пенсійних, цінових та інших аспектів, які вимагають змін під час дії в країні надзвичайної ситуації, карантину, вимушеного призупинення роботи підприємств, організацій, освітніх закладів тощо.

Впевнений, що закон швидко вступить в дію, з ним варто ознайомитись в деталях усім зацікавленим громадянам для розуміння своїх прав, які встановлюються державою на увесь особливий період.

Думаю також, що це не останній документ такого плану, адже питання продовжують виникати, їх необхідно врегульовувати законодавчо. Багато завдань сформульовано для термінової розробки в урядових структурах, щоб країна наша залишалася на плаву, а народу було легше здолати усі труднощі і незручності, яких зараз безліч у кожного з нас.

Наступними було ухвалено законопроєкти щодо криміналізації вивезення (пересилання) через митний кордон товарів протиепідемічного призначення (№3271), а також щодо роботи комітетів Ради у відеоформатному режимі (№3277). І перейшли до кадрових питань.

Були звільнені з посад міністри фінансів та охорони здоров’я Ігор Уманський та Ілля Ємець. Скажу вам, що публічних пояснень залу на засіданні не прозвучало. Очевидно, необхідність цих рішень зрозуміла представникам монобільшості та офісу Президента, які відповідальні за кадрову політику на державному рівні, і вірогідно, серйозні підстави цьому були. Нічого іншого поки сказати не можу.

Несподіваністю також можу пояснити, що запропоновані нові кандидатури на ці посади, відповідно, Сергія Марченко та Максима Степанова з першого разу не набрали необхідної для призначення кількості голосів. Забігаючи наперед, скажу, що все ж таки вони були призначені та приведені до присяги, але на третьому позачерговому засіданні після 16-ї години.

Наприкінці засідання, а це всього через півгодини після його початку, незважаючи на пояснення прем’єра Д.Шмигаля був провалений і законопроєкт про зміни до Державного бюджету на 2020 рік, тобто його секвестр. Документ був спрямований у комітет для підготовки на повторне перше читання.

Друге позачергове засідання було проведене за рішенням Погоджувальної ради і тривало лише декілька хвилин. Цього часу вистачило, щоб прийняти в цілому законопроєкт про зміни до бюджету держави щодо забезпечення безперебійного харчування військовослужбовців.

Третє позачергове засідання за цей день відкрилося о 16.35 у присутності 314 народних депутатів і вирішило кадрові питання, про що я вже повідомив. Але головне розпочалося після прибуття на засідання В.Зеленського та його виступу.

Президент просив розглянути закони про землю та так званий банківський закон, що відкриє шлях до підписання меморандуму з МВФ, за яким Україна розраховує отримати до 10 мільярдів кредитних коштів, що допоможе вистояти під час економічної кризи.

Як виявилося, це прохання допомогло. Законопроєкт щодо функціонування банківської системи 276 голосами “за” ухвалено за основу, а щодо обігу сільськогосподарських земель після більш, ніж семигодинної роботи над правками, 259 голосами прийнято у другому читанні і в цілому. Цікаво, що ці закони підтримали дві опозиційні фракції «Голос» та «Європейська солідарність», що не є характерним для їх роботи у цьому скликанні парламенту.

Закон про банки, можливо, обговоримо наступного разу. А щодо обігу земель скажу, що його до 2024 року розповсюджують лише на фізичних осіб – резидентів з правом продажу-купівлі в одні руки до 100 гектарів. А державні та комунальні землі взагалі продаватися не будуть. Але і тут поспішати не будемо, нехай документ вийде в остаточній редакції і набуде силу закону, тоді можна детально обговорити перспективи. Опозиція в особі фракцій »Батьківщини» і особливо блоку « За життя» вважають його прийняття катастрофою для країни. Життя покаже.

Подальша робота парламенту на квітень запланована в комітетах і можливість он-лайн дистанційки вже законодавчо передбачена. Однак, необхідність проведення сесійних засідань, очевидно, є, і вони, впевнений, незабаром відбудуться.

Валерій Лунченко, народний депутат України

Відправ другу:
Залишіть коментар