Закарпатський нардеп про хронологію подій пленарного тижня та прийняті ВРУ рішення

Робочий тиждень, що минув, як і передбачалося за календарним планом українського парламенту був пленарним.

 

Вже у понеділок, 19 листопада, після завершення Погоджувальної ради стало зрозумілим, що враховуючи оголошений перелік питань до розгляду в сесійній залі, тиждень цей буде далеко не пустопорожнім, як інколи траплялося, а навпаки, дуже насиченим  об’ємними і важливими законопроектами, які вимагають підвищеної відповідальності та серйозного відношення до прийняття рішень. Активність спікера, керівників фракцій і груп в ході погоджувального засідання та в кулуарах це тільки підтвердили. А центральним питанням усі називали розгляд у другому читанні проекту Закону про Державний бюджет на 2019 рік. Але про все за порядком.

На ранковому засіданні 20 листопада о 10-й годині в залі зареєструвалося 335 народних депутатів. Пів години витратили на виступи голів парламентських фракцій і груп та перейшли до законотворчої роботи.

На порядку денному стояло завершення розгляду законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив Євросоюзу у сфері охорони тваринного та рослинного світу (№6598). Залишалося з минулого пленарного тижня тільки заслухати заключне слово голови профільного комітету і провести голосування за прийняття документу. Але оптимістичні очікування  позитивного фіналу не виправдалися. В залі не знайшлося достатньої кількості голосів. Законопроект був відхилений. І якось так пішло, що день не склався.

Наступним не було підтримано подання Генпрокуратури України про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності  народного депутата Березкіна С.С. Доводи з подання і монолог Юрія Луценка не переконали депутатський корпус, хоча питання слухалося більше години часу. І це вже не перше фіаско по подібних справах за останній час.

Парламент мав переходити до розгляду блоку питань з аграрної політики, який не змогли розглянути на  минулому пленарному тижні але чомусь депутати розхолодилися, голосів не вистачало і спікер не ризикнув розпочати його  заслуховування, щоб не зіпсувати усю попередньо проведену роботу щодо підготовки законопроектів. Аграрний блок питань знову, нажаль, перенесли на інший день, правда, не відомо  коли. Як представник Комітету з аграрної політики та земельних відносин скажу, що це дуже прикрий факт такого ставлення колег до нашої роботи. Готові питання, і дуже важливі для країни, тривалий час не розглядаються з банальної причини – відсутності в залі потрібної кількості народних обранців.

Далі до перерви ще була спроба розглянути проект Закону про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності (№7266-1), щодо  передачі, припинення або тимчасового зупинення повноважень органів державного архітектурно-будівельного контролю. І спроба виявилася вдалою. Після повної процедури розгляду законопроект був прийнятий 246 голосами. Очевидно депутати повирішували свої кулуарні питання і повернулися до зали, чого не вистачало на аграрний блок. Бачимо в наявності проблему робочої дисципліни, недотримання якої вже стало хронічним явищем в законодавчому органі.

На вечірньому засіданні 20 листопада було прийнято рішення про перейменування Кіровоградського району Кіровоградської області на Кропивницький район в контексті продовження заходів декомунізації. А щодо перейменування області  відповідний законопроект спрямований  для одержання висновку до Конституційного Суду України. Аналогічне  рішення прийняте і по Дніпропетровській області. Такий у нас порядок щодо процедури перейменування областей.

Тільки на це і вистачило часу, адже вечірні засідання зазвичай тривають лише дві години, з 16-ї до 18-ї.

Ранкове засідання 21 листопада було мало результативним. Народні депутати двічі  не підтримали проекти постанов щодо скасування рішення від 08 листопада 2018 року про прийняття Закону України з питань оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів (№8488-П і №8488-П1). І ще декілька питань не пройшло. Натомість, було розпочато розгляд у другому читанні законопроекту щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій правопорушень (№7279-д).

З продовження розгляду депутатських поправок до цього законопроекту розпочалося ранкове засідання 22 листопада. І вже через півгодини він був прийнятий у другому читанні і в цілому.

Цей день взагалі анонсувався як день розгляду бюджетних питань і ще зранку було заздалегідь прийняте рішення щодо продовження вечірнього пленарного засідання аж до завершення розгляду питань про  Державний бюджет України на 2019 рік. Хоча для цього головуючому знадобилося не одна, а три спроби.

Поки справа до бюджету не дійшла народні депутати відправили на повторне  друге читання проект Закону про внесення змін до деяких законів України у зв’язку  із  набранням чинності «Законом України про державну підтримку кінематографії в Україні» Прийняли за основу та в цілому проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення діяльності Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» (№8338). Внесли зміни до додатка №3 до Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік». Почали розгляд поправок до Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (№9084). З цим і пішли на перерву після закриття ранкового пленарного засідання.

Кульмінацією усього пленарного тижня видалося вечірнє пленарне засідання 22 листопада. На розгляд сесії було внесено у порядок денний перед самим  завершенням ранкового засідання три проекти Постанов.  А  саме: Про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору (НАТО); Про призначення Маркарової О.С. на посаду Міністра фінансів України та Про призначення Фріз І.В.  Міністром у справах ветеранів.

Але спочатку було прийнято у другому читанні та в цілому зміни до Бюджетного кодексу України(законопроект №9084), над яким працювали у першій половині дня. Потім 266 голосами вже  о 18-й годині схвалили стратегічний курс  на Євросоюз і НАТО. Для цього у парламент навіть прибув особисто і виступив Петро Порошенко. Тут варто додати, що шлях в напрямку внесення змін до Конституції України з цього питання, як і з будь якого іншого, є достатньо тривалим. Було зроблено лише один з перших кроків, за яким процедура передбачає ряд інших необхідних дій, що може тривати півроку і навіть більше.

Далі народні депутати відправили у відставку Міністра аграрної політики та продовольства України Кутового Т.В., який більш як рік тому подав  заяву про це і вже давно в Міністерство на роботу не ходить. Нарешті владнали формальності і тепер посада міністра є де-юре вакантною. Ну і дуже оперативно та без проблем призначили новими міністрами Ірину Фріз та Оксану Маркарову, відповідно у справах ветеранів та фінансів.

Але народні обранці не розходилися, адже попереду була нічна зміна. Давно такого вже не траплялося. В ‘ будівлі під куполом’ активізувалися вже досить стомлені тривалою роботою із самого ранку акредитовані в парламент і журналісти, кореспонденти, телевізійники, депутати виходили на інтерв’ю. Хтось був незадоволений, хтось,  навпаки, радісно збуджений. Усі готувалися до розгляду Бюджету. Але для цього спочатку необхідно було внести зміни до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України  щодо покращення адміністрування  та перегляду ставок окремих податків і зборів (9260). Без цих змін, які вже були враховані у проекті Бюджету, рух до його прийняття був заблокований. Як кажуть, трохи не розрахували по часу, ще з минулого пленарного тижня не вкладалися в графік. А дуже багатьом хотілося виконати анонсоване ще пару місяців тому твердження про прийняття бюджету на наступний рік до першого грудня поточного. До речі, так як належить за законодавством держави.

Прихильники прямих ефірів та любителі уважного спостерігання за процесом мали таку змогу в ніч на п’ятницю, 23 листопада. Телебачення на провідних інформаційних каналах забезпечувало трансляцію і навіть із коментарями різного роду  фахівців. Схвально оцінюю роботу інформаційного цеху протягом усієї доби.  Все ж таки молодці наші дівчата і хлопці з мікрофонами.

З другої і майже до п’ятої години ночі парламентарі впоралися з прийняттям змін до Податкового кодексу та інших  законодавчих актів. Ну, а вже о шостій годині з одною хвилиною був в другому читанні і в цілому прийнятий Закон про Державний бюджет на 2019 рік. (№9000).

Думаю, тепер якнайменше тиждень ця подія буде на першому місці серед топ-новин і щодо обговорення самої процедури, способів, методів шляху до поставленої мети. Скільки буде озвучено різних думок і суджень про причини ‘ нічного  марафону ’ і що нібито за цим криється або ховається, або щось ще з цієї опери. Але справу зроблено! Бюджет прийнято! І скажу, що  закон цей, як і будь який інший, не догма. В разі виявлення хиб  якихось і  недоречності, а можливо і помилок, їх можна без особливих проблем виправити через  внесення відповідних змін і доповнень. Але впевнений, що документ ґрунтовний і у 2019 рік увійдемо з нормальною фінансовою конституцією

І на завершення, я ж назвав цей матеріал хронологією подій, повідомлю, що п’ятниця пройшла традиційно, як в армії кажуть у штатному режимі: година Уряду, година виступів депутатів, оголошення запитів, словом нічого особливого.

Трошки  оговтаємося, відпочинемо і можна поспілкуватися про внутрішній зміст цього закону. Це цікава річ. А наступний тиждень депутати працюють  з виборцями в округах і  на пленарні засідання знов зберуться 4 грудня.

Валерій Лунчено, народний  депутат  України

ФОТО – Володимир Струмковський

Відправ другу:
Залишіть коментар