На вимогу 150 народних депутатів було скликане позачергове пленарне засідання на 13 травня.
Розпочалося воно з самого ранку після 10-ї години за присутності 317 депутатів, що встигли вчасно прибути на обумовлену годину. У подальшому, зала під куполом додатково заповнилася за рахунок декількох десятків запізнілих і виглядала цілком по-робочому.
А роботи було заплановано, на відміну від деяких попередніх засідань, на повний день, навіть при скороченій процедурі розгляду левової частки порядку денного.
Розпочали з довгоочікуваної «Години Уряду», адже за час карантину можливості поспілкуватися з урядовцями в публічній атмосфері очі-в-очі не було, а питання накопичилися за два з гаком місяці.
Тема доповіді Дениса Шмигаля, звичайно, не була оригінальною: карантин, динаміка захворюваності, стан економіки, шляхи послаблення заборон і виходу з мінімальними втратами до нормального життя.
Загальні враження від почутого оптимістичні, але надто поміркований і хиткий цей настрій. Зазирнути навіть у двомісячну перспективу важко і не лише нам, українцям. Пролунали запевнення, що є планові розробки на декілька можливих сценаріїв розвитку ситуації. Як кажуть, плани А, Б и так далі. За яким підемо, покаже час, а влада виконавча буде відкрито і чесно про все нам розповідати.
Наступним питанням був звіт керівника Національного банку України Якова Смолія, який також дивиться у майбутнє з обережним оптимізмом. Відомості, наведені у промові, дуже цікаві і, як кажуть, з перших вуст.
Принаймні, фінансова стабільність у країні поки що, незважаючи на пандемію, в макроекономічному вимірі забезпечена, курсові валютні коливання під контролем, ліквідність банківської системи висока, а інфляція незначна. Ну і 42 з хвостиком мільярди гривень прибутку за минулий рік, які у квітні перераховані Нацбанком у державний бюджет, теж додають позитиву.
Справедливості заради необхідно зауважити, що на адресу доповідачів і у першому, і у другому випадку від опозиції дісталося звинувачень і різного роду підозр. Але це вже політика, без якої жодне питання в парламенті не проходить, за дуже рідким виключенням.
А от чи витримає країна без зовнішньої підтримки, перш за все, фінансової, найближчі місяці в умовах неминучого падіння ВВП, величезного бюджетного дефіциту і інших майбутніх потрясінь, що несе світова і внутрішня економічні кризи? Це питання не риторичне. Влада вважає, що не витримає. Тому так запекло боролися за проходження так званого банківського закону.
Він був наступним у порядку денному. Шлях на попередніх засіданнях до прискорення розгляду був розчищений. Законодавчий спам у вигляді 16 з половиною тисяч поправок ліквідований до двох сотень реально корисних, більшість з яких профільним комітетом парламенту була врахована.
Знову в Раду прибув Президент В.Зеленський і в дуже короткому виступі сказав, що прийняття цього закону порятує нашу економіку. Поясню, чому. Адже без цього, кажуть вищі посадові особи країни, домовитися про підтримку від МВФ не буде можливим. Через відсутність співпраці з МВФ під питанням робота з іншими міжнародними кредиторами, тобто справи стануть зовсім кепськими.
Так виглядає ситуація на зараз. Хоча тривожний дзвіночок вже пролунав у вигляді пониження статусу програми співробітництва з розширеного трирічного варіанту на півторарічний із значно меншою сумою позики. Однак, пік перемовин ще попереду почекаємо.
Законопроєкт під номером 2571-д менш, ніж за півгодини був у другому читанні розглянутий і в цілому ухвалений 270 голосами «за». У повному складі проти були фракції «Батьківщина» та «Опозиційна платформа – За життя». Вони вважають закон антиконституційним і пообіцяли оскаржувати це рішення у Конституційному суді України вже у найближчий час, звичайно, після набрання ним законної сили.
Далі депутати ухвалили ще чотири закони в цілому і десять у першому читанні. Усі питання важливі, більшість з них стосується змін до чинного законодавства через карантин з метою, зокрема, полегшення податкового навантаження, скасування санкцій на цей період по платежах податкових, кредитних , врегулювання процесуальних строків у різних судових процесах тощо.
Зверну увагу на законопроєкт №3355-1, яким поширюють дію Закону «Про запобігання корупції» на членів наглядових рад Нацбанку, державних підприємств і організацій та відкривають доступ до інформації про структуру, принципи формування, розміри винагород особам, які очолюють та є членами цих рад.
Він ухвалений поки що за основу, але після прийняття в цілому, сподіваюся, допоможе покласти край захмарним сумам, які при загальному зубожінні багатьох українців, отримують не відомо за що наглядачі за багатьма державними монополіями і не тільки.
На завершення, скажу, що з 18 травня парламент повертається до нормального графіку роботи за календарним планом проведення третьої сесії дев’ятого скликання. Таку постанову ухвалив парламент. Дай боже, щоби і решта сфер нашого життя позбавлялася скоріше від карантинних обмежень і заборон. Але не забуваймо, що життя наших людей понад усе!
Валерій Лунченко, народний депутат України