Пленарні засідання, що відбулися у перший літній тиждень, назвав би в цілому дуже вдалими з огляду на їх результативність. Було ухвалено 18 законів в цілому та 15 законопроєктів у першому читанні, а також 14 постанов парламенту. Панувала переважно ділова атмосфера, без блокувань президії та інших подібних порушень парламентської дисципліни. Однак, політичного піару вистачало.
Продовжувалася робота, спрямована на удосконалення законодавства держави. Зокрема, вносилися зміни до ряду кодексів України: митного, бюджетного, лісового, виборчого, кримінального, про адміністративні правопорушення, а також до низки чинних законів.
Тематика питань теж характеризувалася різноманітністю, а по обсягах внесених змін ухвалені як коротенькі документи на декілька абзаців, так і дуже об’ємні.
Наприклад, у вівторок внесли зміни щодо проведення національної інвентаризації лісів до Лісового кодексу України. Питання залишалося законодавчо не врегульованим. Тепер же визначено зміст цього поняття, цілі і особливості її проведення, джерела фінансування. Уряд має затвердити відповідний порядок.
Важливе питання? Безперечно! Тільки потрібно ним займатися, щоб визначити повні і достовірні відомості про наші ліси, їх якість, цінність в усіх розуміннях, скажімо, в рекреаційному, промисловому, напрямки використання, захисту, відновлення тощо.
Окремим законом доповнили чинні нормативні акти забороною вивезення з країни донорської крові. Ним же удосконалили порядок ввезення наркотичних засобів і психотропних речовин для власного виробництва ліків.
Потурбувалися і про підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб, зокрема, збільшили допомогу на дітей під опікою і піклуванням, дітей з інвалідністю, родинам з дітьми та малозабезпеченим.
Змінами до Бюджетного кодексу України відкрито додаткові шляхи і можливості для органів місцевого самоврядування знаходити кошти на фінансування будівельних і ремонтних робіт на місцевих дорогах. Саме ця ділянка економіки є однією з найслабших у країні. Значна частка доріг вже багато років перебуває у жахливому стані і через брак фінансування, у першу чергу, зрушити проблему важко. Зараз стане легше.
Ці положення, як і положення понад десятка інших документів, невдовзі отримають законну силу і розпочнуть свій позитивний вплив на життя українців безпосередньо і опосередковано. В цьому і є позитивна роль народних депутатів, точніше, одна з низки їх функцій на період повноважень.
Серед законопроєктів, роботу над якими буде продовжено, відзначу внесення змін до Виборчого кодексу України. Вони стосуються всіх видів виборів та всіх етапів виборчого процесу, однак особливого значення набувають напередодні осінніх місцевих виборів.
Вибори стрімко наближаються, а остаточних правил ніхто не знає. Авторський колектив запропонував коригування більш, ніж 200 статей кодексу, яких загалом 298. Зміни торкаються і діяльності ЦВК, функціонування Державного реєстру виборців та інших положень. Однак, документ ще, як кажуть, сирий, з багатьма суперечностями, які і потрібно прибрати до наступних читань.
Проте, не лише законотворчою роботою цього тижня займалися народні депутати. У четвер з ранку на обговорення було внесено питання про програму діяльності Уряду. Представив її сам Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, однак, говорив більше про коронавірус, ніж про положення програми, і сам попросив депутатів проголосувати за відправку її на доопрацювання.
Прецедент, якого ще не знала Україна за усі роки незалежності. В обговоренні без винятку всі, навіть правляча більшість, програму просто розгромили. Усе ж проголосували за повернення, як і просив очільник Уряду 245 голосами «за».
Опозиція ж вимагає відставки. Для внесення питання на обговорення вже почали збирати підписи. Доля урядовців зараз в їхніх власних руках. Потрібно опрацювати якісний програмний документ, тільки так виникне річний імунітет. Інакше втриматися на плаву буде важко. Працювати під постійною загрозою звільнення – справа не для слабко нервових, це психологічно важко і невмотивовано. Дуже співчуваю цьому складу уряду, як на мене, цілком порядних людей, що повинні долати багато проблем, яких не створювали.
Несподіваним також було кадрове питання зміни Віце-прем’єр-міністра з питань євроінтеграції і призначення Міністра культури. Щодо першого залишилося багато питань про причини, звільнений п.Пристайко на засіданні присутній не був і звіту про свою роботу депутатам не подав. На жаль, це вже стає звичним.
Натомість, у п’ятницю на Годині Уряду звітував Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Він надав багато інформації щодо резонансних подій останнього часу і про стан справ у багатотисячному колективі правоохоронних органів. Відповів чітко і аргументовано на багаточисельні запитання. Частина опозиції проводить збір підписів про відставку і щодо цього керівника. Міністр туди явно не збирається, що й дав зрозуміти аудиторії.
На завершення, скажу, що наступного календарного тижня – після свята Трійці, з чим вас усіх щиро вітаю, працюємо в комітетах. Пленарні засідання відновляться з 16 червня.
Валерій Лунченко, народний депутат України.