Як заздалегідь передбачалося, 11-те пленарне засідання українського парламенту 9-го скликання (і через карантинні заходи – єдине у жовтні) мало б серед іншого розглядати у першому читанні законопроєкт про Державний бюджет на наступний, 2021 рік. Однак питання підготувати до цієї дати не встигли, тому перенесли розгляд на листопад.
На засідання ж вирішили на погоджувальній раді винести щорічне послання президента України про внутрішнє і зовнішнє становище України, а також підготовлені додаткові заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби.
На засідання запросили повний склад уряду, керівників центральних органів виконавчої та суддівської влади, глав дипломатичних представництв іноземних держав, вище духовенство, інших офіційних осіб високого рангу, звичайно ж, представників засобів масової інформації тощо.
Виступ президента тривав в межах години: до нього на цей раз не готувалися, як це було за попередників, жодних, як було сказано, талмудів, тобто додаткових текстових і табличних матеріалів.
Текст виступу, тобто фактично послання у повній редакції можна знайти на офіційних сайтах Офісу Президента або Верховної Ради у стенограмах пленарних засідань. Цього разу що написано, те й сказано, без жодних посилань на інші джерела інформації.
Кажу це тим, кого цікавить політика і кому не було зручно послухати президента у прямому ефірі під час виступу в Раді. Адже у телевізорі та в інтернеті зараз почнеться жваве обговорення і положень виступу, і самого президента. Наслухатися можна буде різного, а варто не полінуватися та й самим прочитати, склавши власну думку.
Виступ, як на мене, був емоційним. Основа звіту, як було сказано, – це передвиборна програма: що було обіцяно зробити, що зробив, що не зробив і чому, що буде зроблено і коли.
Структура послання – це приблизно до 20-ти тематичних розділів: від COVID-19 та закінчення війни на Донбасі, його розбудови, народовладдя та багатьох аспектів внутрішнього і зовнішнього характеру до незадовільних оцінок роботи з викоренення корупції або допущених помилок в проведенні низки реформ. Звичайно, були сформульовані і завдання, які, на думку глави держави, конче необхідно виконати в найближчий час і на перспективу.
Президент зізнався, що змінювати країну на краще – це складна робота, але він не змінює своє рішення це робити далі і впевнений, що це йому вдасться.
Не буду вдаватися у подальші подробиці або переказувати виступ президента, хай кожен сам зробить свій висновок. Сьогодні важко в умовах багатогранної кризи бачити позитив і бути оптимістом. Але боротися за щасливе майбутнє українців і батьківщини усіма доступними засобами слід кожному, хто себе вважає громадянином цієї країни.
У подальшому на засіданні без перерви було розглянуто проєкт постанови, як вже згадував, про заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби та захисту всіх систем життєдіяльності країни від негативних наслідків пандемії та нових біологічних загроз (реєстраційний номер 4228).
Цей документ – плід колективної роботи депутатів усіх без винятку фракцій і груп парламенту. Розроблений він в умовах активізації пандемії у світі і, на жаль, наша країна тут не виняток. Закладено цілу низку новацій, що повинні допомогти здолати наростання проблем. Наприклад, такі ідеї, як залишати хворих вдома, тестування робити вдома, лікування вдома або в стаціонарах. Для здорових – мати усі засоби захисту і йти на роботу. Можливість звернутися на один телефонний номер гарячої лінії для отримання всього комплексу допомоги. Безкоштовні ліки для всіх, безкоштовні тести для всіх, надбавки усім лікарям, інвентаризація усіх лабораторій в країні та їх безкоштовне для людей використання.
Це назвав тільки частину змісту постанови. Вона ухвалена швидко і в цілому. Залишається забезпечити виконання у відповідних владних установах. Сподіваюся, так і буде, на відміну від багатьох рішень, які, на жаль, залишаються лише на папері.
На завершення депутати заслухали інформацію міністра охорони здоров’я про те, що вже зроблено і робиться в країні для подолання цієї хвороби та відповіді на свої йому запитання. На цьому і розійшлися.
Увесь час, що залишився в жовтні, відведений для роботи в округах. Пленарні засідання планується відновити вже у листопаді.
Валерій Лунченко, народний депутат України