Закарпатський нардеп Валерій Лунченко підбив підсумки останнього пленарного тижня другої сесії ВРУ

Цей пленарний тиждень став завершальним у другій сесії нашого парламенту дев’ятого скликання. Ще сім днів роботи з виборцями, і 24 січня народні обранці почнуть готуватися до третьої сесії, яка за планом стартує 4 лютого і триватиме аж до 17 липня 2020 року.

Розпочався тиждень з хвилини мовчання на вшанування загиблих у страшній трагедії в Ірані. Сумна звістка про збиття українського пасажирського літака іранськими ракетами, падіння якого позбавило життя 176 людей, у тому числі 11 наших співвітчизників, викликало значний резонанс у країні та й у цілому світі. Розпочато розслідування обставин на міжнародному рівні, вже пролунали вибачення керівництва Ірану, але життя людей не повернеш, щоб не робили постфактум.

Роботу, проте, мусили продовжувати, хоча і ця трагедія, і скандал з головою Уряду, що подав у відставку, і витік інформації про гігантські преміальні та інші виплати міністрам, їх заступникам та керівникам низки державних відомств наприкінці року викликали широке обурення у Верховній Раді. Перша половина вівторка внаслідок усього цього пройшла дуже нервово, у перервах і нарадах, розпочали ж працювати над законами ближче до 13:00.

Цього тижня не розглядали одіозні питання відкриття ринку землі та децентралізації з префектами замість адміністрацій. Залишили їх вже, напевно, на весну. Однак, обговорення внесених на порядок денний питань увесь час було надзвичайно критичним, емоційним, особливо у виступах представників опозиційних фракцій.
Першими розглянули після отримання висновків Конституційного суду України два законопроєкти про зміни до Конституції щодо адвокатської монополії та щодо консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів Верховної Ради. Після бурхливого обговорення обидва були попередньо схвалені відповідними постановами і в подальшому підлягають внесенню на затвердження на наступній сесії.

На вечірньому засіданні робота рухалася спокійніше. Вдалося розглянути та ухвалити низку важливих законів, спрямованих на соціальний захист людей похилого віку, військовослужбовців та членів їх сімей, щодо підвищення доступності ліків і медичних виробів, збереження культурних цінностей, декілька важливих законів економічного спрямування тощо.

У середу, як відомо, відбуваються лише ранкові засідання, а потім працюємо у комітетах. Тому часу, в основному, вистачило лише на ухвалення в цілому Закону про зміни до процесуальних кодексів – Господарського та Цивільного, а також Кодексу адміністративного судочинства. Зміст цього документу, якщо коротко, полягає у розвантаженні Верховного суду України на етапах перегляду судових рішень в апеляційному та касаційному порядках.

Закон великий, відтак, після першого читання отримав майже 260 поправок. Викликав широку дискусію в залі, особливо з боку його супротивників. Тому й відібрав майже увесь робочий час ранкового засідання, але волею владної фракції був прийнятий в цілому, як і багато інших законів, за які голосують в основному депутати – Слуги народу.

Наступного дня вдалося ухвалити Закон про повну загальну середню освіту, який у першому читанні розглядався ще у попередньому скликанні.
Закон цей дуже об’ємний за розміром, важливий і вельми очікуваний в освітньому середовищі. Хоча окремі положення його дискусійні, особливо стосовно шкіл з іноземними мовами викладання. Час покаже його роль у реформуванні освіти і, напевно, висвітлить недоліки, які потрібно буде виправляти.

Також цього дня розглянули та ухвалили за основу Закон про державне регулювання діяльності щодо організації і проведення азартних ігор. Проводилося повторне перше читання. Цього разу, незважаючи на численний хор супротивників повернення в країну ігрових автоматів і казино, рішення було прийнято.
Вочевидь, була проведена відповідна робота у владній фракції, тому голосування пройшло для ініціаторів цього питання прогнозовано.

Наслідки ухвалення зазначеного законопроєкту, якщо колись він буде введений в дію, важко передбачити, особливо у нас – у країні переважно небагатих людей. Чого більше користі чи шкоди? Це питання, як кажуть, на засипку.
Потім приступили до розгляду законопроєктів щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві та щодо внесення відповідних змін з цих питань до Податкового кодексу України. Друге читання, до якого надійшло понад 2200 поправок, з яких у профільному комітеті 1045, було відхилено.

Обговорення тривало з 11.30 аж до 17.00 з перервою на обід. Охоплено багато питань в документах. Розповідати довго, відзначу одне– буде легше протидіяти ухилянню підприємствами від оподаткування, у тому числі, великому бізнесу. Це з переліку законів, що покликані навести лад в економіці, щоб усі чесно працювали і належно сплачували відповідні податки, щоб нарешті було з чого підвищити зарплати вчителям, лікарям тощо та пенсії старшим людям.

У завершальний день Уряд у повному складі не прибув на годину запитань через можливу відставку Прем’єр-міністра О. Гончарука, не було проведено анонсований у вівторок керівництвом парламенту «розбір польотів» щодо непомірних виплат міністрам та іншим високопосадовцям наприкінці року. Заслухали лише міністра закордонних справ про Іракську трагедію.

Ось так приблизно можна охарактеризувати пленарний тиждень, що минув в парламенті, – завершальний у другій сесії, яка, в цілому, виявилася надзвичайно продуктивною і результативною.

Валерій Лунченко, народний депутат України

Відправ другу:
Залишіть коментар