Верховна Рада знову зібралася на позачергове засідання на вимогу Президента України у п’ятницю, 24 квітня, щоб, передусім, вирішити, так би мовити, технічні питання.
Адже були подані проекти постанов, які блокували подальший рух прийнятих напередодні законопроектів щодо змін до Регламенту з метою протидії зловживанням, якщо коротко, через так званий законодавчий спам і щодо змін до закону «Про місцеве самоврядування в Україні».
Одразу скажу, що чотири проекти постанов по першому питанню і одна по другому не набрали голосів, тому шлях для подальшої роботи з названими законодавчими актами відкрито.
Не можу не згадати, що на початку засідання від парламентських груп «Довіра» та «За майбутнє» було надано час для виступу Сергію Шахову. Він одужав від коронавірусної хвороби і після вимушеної перерви повернувся до повноцінної роботи.
Темою виступу були нові ідеї щодо боротьби з хворобою через використання антитіл українців, які перебороли Covid-19 і в яких вже є стійкий імунітет. Пропонується провести масове безкоштовне тестування на антитіла у всіх громадян, що мали симптоми, а зараз є здоровими, і створити банки крові для лікування інших. Ну, і поступово відходити від суворого карантину до більш ліберальних форм контролю задля відновлення активного економічного життя країни.
Подібні шляхи подолання пандемії зараз активно вивчаються у провідних країнах світу, разом з розробкою вакцин, ефективних ліків тощо. Адже є розуміння, що жорстка зупинка економік може завдати набагато більшої шкоди людству, якщо бездіяти тривалий час і лише з острахом спостерігати за динамікою розвитку хвороби.
Далі на засіданні розглянули у першому читанні законопроекти щодо безпеки використання ядерної енергії та про внутрішній водний транспорт, а також в цілому ухвалили закон про скасування штрафних балів у сфері дорожнього руху як один з видів адміністративних правопорушень.
Наприкінці засідання розглянуто, як на мене, питання значної ваги. Створено Тимчасову слідчу комісію з питань розслідування оприлюднених у ЗМІ фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України.
Це питання випливає з повідомлень колишнього міністра фінансів п.Уманського щодо зловживань з незаконним поверненням податку на додану вартість та практики фіктивного відшкодування цього податку в оборудках між митницею та податковими органами.
Вартість питання оцінюється приблизно у 10 мільярдів гривень на місяць недоотриманих доходів бюджету. Саме це і буде досліджувати ТСК, створена вже за оновленим законодавством, що надає набагато більші можливості у слідчих діях.
Загалом, позачергове засідання тривало годину, однак незабаром очікується нова робота, адже в комітеті з фінансів завершується розгляд правок до банківського закону, що і буде, думаю, предметом наступних пленарних засідань. Звичайно ж, і з медичною тематикою, яка продовжує залишатися у центрі уваги.
Валерій Лунченко, народний депутат України