Закарпаття – прикордонна область з Європою і століттями жителі області їздять за кордон, обмінюються культурними та гастрономічними традиціями. Так до нас дійшов рецепт ароматного імбирного пряника – мабуть, найвідомішого символу Різдва після Санта-Клауса, ялинки та мандарин. Солодкий запах імбиру і кориці створює святкову атмосферу і викликає найприємніші спогади.
Різдвяні пряники у формі чоловічків, сердець і ялинкових іграшок з’являються у продажу вже в листопаді, а у формі квітів, будиночків та мультяшних персонажів пряники можна придбати навіть влітку. Ужгород як завжди відзначився від інших міст, адже в нас є своя традиція – щороку під новорічною ялинкою в центрі міста з’являється декілька скляних будиночків, в середині яких – новорічні пряники із міні-копіями історичних будівель обласного центру. Так і оку приємно, і в разі чого можна придбати собі такий будиночок на пам’ять про славетний Ужгород. СьогодніЗакарпатський кореспондент поспілкувався з власником виробництва “Закарпатський пряник”, Олександром Ляхіном.
Трохи історії
Традиція випікання пряників походить зі Стародавньої Греції. Саме там монахи католицьких храмів вперше в Європі почали випікати цей смаколик на новорічно-різдвяні свята. Згодом, під час хрестових походів, рецепт випічки розповсюдився і країнами Близького Сходу. А історія нашого рідного “Закарпатського пряника” розпочалась з того часу, коли мама Олександра в 2009 році спекла пряник на Різдво.
Технологія випікання, інгредієнти
Як пояснив Олександр, імбирний пряник може мати форму пирога або печива, будиночку, зірочки, чоловічка, ялиночки. В ньому поєднані смаки імбиру та рафінованого цукру.
– Кондитери цеху випікають пряник будь-якого розміру і форми, опісля того прикрашають його натуральною білковою глазур’ю з декором будь-якого забарвлення і будь-якого рівня складності! Так з’являються пряникові чоловічки, ангели і сердечка, дзвіночки і зірочки, тварини і метелики, паровози і новорічні ялинкові прикраси.
Приготування пряників – творчий процес. Недарма з пряниковими технологіями у всі часи було пов’язано безліч таємниць і загадок. До речі, наші пряники виготовляються власноруч і розмальовуються так само, з любовю та душею. Середня ціна 20-25 грн за штуку, залежить від складності покриття, щільності заповнення малюнком і розміру, – розповідає власник пекарні.
Імбирний пряник з додаванням справжніх прянощів і покритий глазур’ю стане ексклюзивним справжнім подарунком як для дорослого, так і для малого! Тож, залишається сказати велике спасибі всім тим, хто любив, любить і популяризує імбирну випічку та робить її невід’ємним атрибутом Різдва.