В одному з інтерв’ю Геннадій Москаль сказав, що він особисто подасть у відставку за умови, якщо когось з його замів чи глав адміністрацій піймають на хабарі.
“Порядна людина зобов’язана це зробити. Я всім главам адміністрацій сказав, що вони залежать від мене, а я залежу від них”, – сказав губернатор. Минулого тижня сталася подія, яка мала би мотивувати Москаля до рішучого кроку – пише zak.depo.ua.
Другого серпня на хабарі затримали районного начальника. Правоохоронці встановили, що голова Виноградівської РДА Михайло Русанюк організував “схему” хабарництва. За укладання договорів на виконання робіт, послуг за бюджетні кошти без відповідного погодження вимагав та отримував від представників бізнесу неправомірну вигоду. У даному випадку за укладання договору на постачання планшетів для інклюзивної освіти (для хворих на ДЦП дітей) та перерахунок бюджетних коштів згідно виконаних умов договору голова РДА вимагав 25 тисяч гривень хабара. Кошти отримував у декілька етапів. Другого серпня, фігуранта було затримано під час одержання чергового “траншу”. В автомобілі голови РДА правоохоронці вилучили 8 тисяч гривень хабара.
Звісно ж, всі очікували реакцію Москаля. І вона не забарилася. Очільник Закарпаття, “засвітивши” власний неологізм, назвав затримання грубою і дешевою провокацією правоПОхоронців, пообіцявши провести паралельне розслідування. “Обласна державна адміністрація розцінює події у Виноградові як грубу, дешеву й безграмотну провокацію управління захисту економіки. Цей орган неодноразово проводив на Закарпатті різні спецоперації, використовуючи так званих “торпед” (так на сленгу називають провокаторів, котрі підсовують хабарі й фабрикують “гучні” справи). Ми будемо проводити паралельне розслідування справи, з’ясуємо всі подробиці, підводні камені і проінформуємо при них громадськість”, – заявив Москаль.
Заяву на Русанюка написав підприємець зі Львова Снігур, з яким управління освіти РДА, начальником якого є Юрій Свищо, 17 липня уклав договір на суму 87 тис. грн на закупівлю планшетів для дітей з особливими освітніми потребами. 20 липня ФОП Снігур було переказано через Держказначейство у Виноградівському районі всю суму на його рахунок у ПАТ “Полтава-Банк”. Того ж 17 липня управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА підписало з цим же підприємцем ще п’ять договорів – на закупівлю цементу, вапна, розчинників для шпаклівки та інших будівельних матеріалів на загальну суму 299,6 тисяч гривень. “Загальна сума навмисно була розбита на окремі договори, щоб уникнути тендерних процедур. При тому, що жодних будівельних матеріалів управління оcвіти не потребує, воно не має ремонтних бригад і не проводить ремонти, цим займаються школи чи дитсадки. А будматеріали й планшети можна купити в тому ж Виноградові недалеко від будівлі РДА”, – заявив Москаль.
За його словами, ще за 4 дні до підписання договору, 13 липня, Снігур звернувся до Національної поліції України з письмовою заявою про те, що посадові особи Виноградівської РДА вимагають у нього грошові кошти за укладення договору на купівлю планшетів. 14 липня Нацполіція України внесла цю заяву до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а в ніч на 2 серпня група слідчих Нацполіції України і оперативних працівників управління по захисту економіки, які дислокуються в Ужгороді, під процесуальним керівництвом Генеральної прокуратури України заїжджають у м.Виноградів і починають проводити обшуки в службових кабінетах і вдома в голови РДА та його першої заступниці.
Очільник Закарпаття зауважує, що голова РДА не є розпорядником коштів у даній справі, а договори підписує начальник управління освіти РДА Юрій Свищо. Більше того, Русанюк не міг бути в змові з начальником управління освіти й давати йому вказівки підписувати договори з тими чи іншими підприємцями, оскільки знаходиться з ним у неприязних стосунках. На якому саме грунті проросли ці неприязні стосунки Москаль не уточнив, можливо, йдеться і про політичні уподобання: керівник управління освіти Виноградівської РДА Свищо вважається людиною депутата облради від партії “Відродження” Владислава Поляка. І хоча на останніх виборах “порошенківці” і “відродженці” йшли в області практично пліч-о-пліч, зовсім не означає, що таким же дружним загоном вони діятимуть на виборах наступних.
Також дещо дивним є той факт, що в ухвалі Печерського суду м.Києва від 1 серпня, який дав дозвіл на обшуки авто, кабінету та будинку голови РДА, нема жодного слова про обшуки у Свищо, котрий особисто підписував сумнівні договори. І ще: управління захисту економіки чомусь не звернуло уваги на факт роздрібнення начальником управління освіти суми на окремі договори для уникнення тендерних процедур.
Ще один момент розізлив Москаля і він уже звинуватив у брехні Генпрокуратуру. У відділі зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України повідомили, що в Русанюка при обшуку виявлено і вилучено паспорт громадянина України та паспорт громадянина Угорщини, що свідчить про подвійне громадянство останнього. Голова Закарпатської ОДА стверджує, що заява прес-служби Генпрокуратури про подвійне громадянство голови Виноградівської РДА – брехлива від початку до кінця. За його словами, це не паспорт громадянина Угорщини, а посвідчення закордонного угорця, яке з 2001 року видається консульськими установами Угорщини етнічним угорцям та їхнім родичам, що проживають за межами Угорщини в багатьох країнах (у тому числі в Україні). “Називати посвідчення паспортом і вказувати, що воно свідчить про подвійне громадянство – це верх непрофесіоналізму. Генеральній прокуратурі слід уважніше ставитися до підбору кадрів для своєї прес-служби, щоб вона не вводила в оману громадян недостовірними заявами”, – заявив Москаль.
Чи дослухалися в Генпрокуратурі до зауважень Москаля – невідомо, але голові РДА оголосили про підозру, а ухвалою Печерського районного суду міста Києва Русанюку було обрано запобіжний захід – цілодобовий домашній арешт. Після цього в області почалася акція на підтримку Русанюка: збір підписів та звернень. З вимогою справедливого розслідування до силовиків звернулися, окрім очільника Закарпаття, окремі депутати Виноградівської районної ради, депутати облради від Блоку Петра Порошенка, голови сільських та селищних рад Виноградівщини і навіть волейбольна команда з Виноградова. І тут згадалося, що практично за таким же сценарієм розгортався “захист і підтримка” міського голови Чопа Валерія Самардака, якого торік затримали на хабарі.
Тоді Москаль заявив, що мера “замовив” громадянин Росії, яким опікується місцева поліція. “Вони знімають для нього квартиру, купують одяг, оплачують харчування і т.д. Працівники поліції примушували його оформлювати кредити, а отримані гроші передавати як грошову винагороду службовцям із відповідальним становищем. У деяких випадках гроші безслідно зникли начебто при передачі хабарів (такі факти є в Тернопільській і Львівській областях)”, – йшлося в заяві урядника, який переконував, що мера Чопа звільнять з-під варти.
Заповзятість Москаля практично не мала меж: він був присутнім на засіданні суду і навіть активно вступав у дебати із головуючим ( на суді також присутніми були нардеп Роберт Горват, голова Закарпатської облради Михайло Рівіс, депутат облради Мирослав Білецький. Усі обрані на останніх місцевих виборах від БПП, як і мер Чопа). Губернатор також вніс клопотання про готовність взяття під особисте зобов’язання Самардака. Взяти мера на поруки зголосився і народний депутат України Горват. На поруки Самардака не відпустили, однак розмір застави суд зменшив із мільйона до 128 тисяч, тож за деякий час, мера Чопа, як казали його прихильники, зустрічали на роботі “зі сльозами на очах”.
Чи покотиться сльоза по обличчю голови Виноградівської РДА? Можна погадати чи навіть робити ставки. В “кулуарних” розмовах звучать різні версії: одні кажуть, що Москалю свідомо “підсунули” неякісну команду, інші переконують, що Ген Генич бачив, кого брав, дехто взагалі впевнений, що все йде за сценарієм, з яким знайомі всі “герої”, і кожен з яких має якнайкраще відіграти свою роль. Багатьом же цікаво, чи є у Москаля напоготові аркуш паперу і “робоча” авторучка. Про всяк випадок.
Та поки інші гадають, Москаль, як і обіцяв, провів розслідування і оголосив вердикт: голова Виноградівської РДА не міг отримати хабаря від начальника управління освіти, оскільки приватний підприємець, згідно із розслідуванням, нікому не давав жодних відкатів. Звідки ж взялися 8 тисяч? Це не могли бути особисті гроші Свища, оскільки в декларації він не вказав готівкові кошти, а зарплата в нього зовсім невелика. Так, у травні Свищо отримав 3.895 грн. зарплати, у червні 5.585 грн. а в липні 5.361 грн. Із цих коштів він міг ледве зводити кінці з кінцями, а не те, що зекономити 8 тисяч. Москаль заявляє, що підкинутий в автомобіль Русанюка “хабар” – це гроші, що виділяються на оперативні витрати Нацполіції України. “20 липня в Мукачеві працівники УЗЕ передали Ю.Свищу 12,5 тисяч гривень, а 26 липня в тому ж м.Мукачеві на вул. Шенборна – ще 14 тисяч гривень для “хабарів”. Коли і як були передані ще 8 тисяч гривень, які підкинули в автомобіль М.Русанюка 2 серпня, ми зараз встановлюємо й повідомимо додатково. Зі слів Ю.Свища, жодного разу з рук у руки грошей М.Русанюку він не давав, а клав у бардачок автомобіля”, – стверджує Москаль.
У зв’язку з цим Закарпатська ОДА направила запит до Нацполіції України та в Департамент внутрішньої безпеки з проханням провести розслідування й з’ясувати, що це за гроші поліція роздає наліво й направо для провокацій хабарів. І, щоб уже кожній свашці по ковбасці, на підставі перевірки департаменту освіти і науки голова Закарпатської ОДА написав заяву в прокуратуру Закарпатської області про вчинення кримінального правопорушення начальником управління освіти Виноградівської райдержадміністрації Свищом.
Тож, далі таки і справді буде…