Закарпатцям розповіли, що таке швидкість осідання еритроцитів та на що вказує цей показник

Склад крові дуже чутливий до будь-яких змін в роботі організму.

Тому однією з найпоширеніших діагностичних процедур є клінічний аналіз крові. У його ході визначаються концентрація гемоглобіну, еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів та інші характеристики крові, наприклад ШОЕ.

Швидкість осідання еритроцитів показує співвідношення фракцій білків плазми. Завдяки тому, що щільність еритроцитів більша за густину плазми, вони під дією гравітації в пробірці повільно осідають на дно.

При цьому сама швидкість цього процесу визначається ступенем агрегації червоних кров’яних тілець: чим вище рівень злипання клітин крові, тим менше їх опір тертю і вище швидкість осідання.

Причини зростання ШОЕ

Важливо – зростання ШОЕ може свідчити про десятки різних захворювань і відхилень в організмі, тому його завжди використовують в комплексі з іншими лабораторними дослідженнями!

Але при цьому в медицині існує певний перелік груп хвороб, при яких швидкість осідання еритроцитів незмінно зростає:

– захворювання крові (зокрема, при серповидно-клітинної анемії неправильна форма еритроцитів провокує зростання швидкості осідання еритроцитів, істотно відрізняється від нормативних показників);

– інфаркти та інсульти (в цьому випадку гострофазові білки запалення адсорбуються на поверхні клітин крові, зменшуючи їх електричний заряд);
хвороби, пов’язані з порушенням обміну речовин (цукровий діабет, муковісцидоз, ожиріння);

– захворювання печінки і жовчовивідних шляхів;

– туберкульоз;

– лейкоз, лімфома, мієлома (при мієломі швидкість осідання еритроцитів в переважній більшості випадків перевищує 90 мм / год і може досягати позначки в 150 мм / год);

– злоякісні новоутворення.

Крім цього, підвищення ШОЕ спостерігається при більшості запальних процесів в організмі, при анемії і при різних інфекціях.

Сучасна статистика лабораторних досліджень зібрала достатньо даних з причин зростання ШОЕ, що дозволило створити своєрідний «рейтинг». Абсолютним лідером, що викликає зростання ШОЕ, є інфекційні захворювання.

На них припадає 40 відсотків фактів виявлення перевищення норми ШОЕ. Друге і третє місце цього списку з результатами в 23 і 17 відсотки зайняли онкологічні захворювання і ревматизм.

У восьми відсотках випадків фіксації високої швидкості осідання еритроцитів, викликане це було анемією, запальними процесами в органах шлунково-кишкового тракту і області малого тазу, цукровим діабетом, травмами і захворюваннями ЛОР-органів, а в трьох відсотках випадків підвищена ШОЕ була сигналом про захворювання нирок.

Норма по Вестергрену

Швидкість осідання еритроцитів у здорової пацієнтки від 10 до 50 років складає 0–20 мм/год, а в більш зрілому віці верхня межа піднімається до 30 мм/год.

Для чоловіків від 10 до 50 років нормальне значення ШОЕ— 0–15 мм/год, а в віці від 50 років і більше норма міняється на 0–20 мм/год.

Вимірювання ШОЕ не є достатнім для остаточної діагностики, проте багато лікарів беруть його за основу для визначення стратегії подальшого лікування.

В клініко-діагностичних лабораторіях ПП «АСТРА-ДІА» з березня 2019 року застосовують метод вимірювання ШОЕ по Вестергрену, який рекомендований Міжнародним комітетом по стандартизації в гематології (ICSH). Регулюється стандартом Інституту клінічних та лабораторних стандартів (CLSI).

Дослідження показника ШОЕ в медичній лабораторії «АСТРА-ДІА» виконується на повністю автоматичному аналізаторі AliFax та в спеціальних пробірка для вимірювання ШОЕ по Вестергрену.

Результати ШОЕ, які отримуються методом по Вестергрену і поширеним в нашій країні методом Панченкова, збігаються в області нормальних значень, проте метод Вестергрена більш чутливий в області підвищених значень ШОЕ і в показнику відмічається різниця.

Технологія Alifax – це кількісна капілярна фотометрія. Визначення агрегаційної здатності еритроцитів відбувається за допомогою вимірювання світлопропускання.

Кожна проба вимірюється 1000 разів протягом 20 секунд!

Технологія, реалізована в аналізаторах Alifax, заснована на визначенні швидкості агрегації еритроцитів протягом перших 20 секунд процесу – такий підхід дозволяє подолати обмеження класичних методів, заснованих на реєстрації результату осідання утворених агрегатів еритроцитів.

За додатковою інформацією звертайтесь:

https://astra-dia.ua

0312 64 46 75;
067 312 66 69;
050 338 17 48.

*Партнерський матеріал

Відправ другу:
Залишіть коментар